W sobotę 12 grudnia 2009 r. uczestniczyliśmy w zorganizowanej wycieczce do Słupska. W tym dniu wybraliśmy się do Teatru Lalki, by zobaczyć przedstawienie Henryka Jurkowskiego pt. „ Ludowa Szopka Polska” .

 

Na spektaklu przedstawione zostały dawne czasy, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdy kolędnicy wędrowali od chaty do chaty z szopką i lalkami. Wędrowni przebierańcy prezentowali zgromadzonej gawiedzi widowisko opowiadające o narodzinach Jezusa , złym królu Herodzie a także trzech Królach, pasterzach, Diabłach i Śmierci. Zwyczaj ten został przywołany , by ukazać piękne staropolskie obyczaje. Nie mogło więc zabraknąć : Świętego Józefa i Maryi , Dzieciątka Jezus, Anioła , którzy prowadzili Pasterzy i trzech Króli do stajenki. Nie zabrakło również postaci ludowej tradycji . Całość przedstawienia wzbogacały śpiewane na żywo kolędy i pastorałki.

 

Trwające 55 minut widowisko warto było obejrzeć . Za pomocą znakomitej muzyki reżyser podkreślił nastrój wyjątkowego okresu Świąt Bożego Narodzenia. Oprócz tego ukazany spektakl miał wiele wartości wychowawczych, gdyż uczył poznawania zwyczajów i tradycji .

Oskar Formela