W sobotę, 9 stycznia 2010 roku w Gimnazjum w Szemudzie odbył się V Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Jego celem jest m.in. zainteresowanie uczniów woj. pomorskiego kaszubską pieśnią bożonarodzeniową. Organizatorem Konkursu było Gimnazjum w Szemudzie przy współpracy: Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Wójta Gminy Szemud, Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskie Oddział Szemud oraz Rady Chórów Kaszubskich.

Każdy uczestnik Konkursu musiał zaśpiewać w języku kaszubskim dwie dowolne pieśni bożonarodzeniowe (w tym jedną a cappella).
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 186 uczestników: 27 solistów i 18 zespołów w kategoriach uczniów z: przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Uczestników konkursu oceniało sześcioosobowe jury pod przewodnictwem Tomasza Fopke.

Laureatami poszczególnych kategorii zostali: 

Kategoria: przedszkola
Soliści:
1.Zuzanna Banasik z Dzierżążna
2.Aleksandra Czepunalis z Wejherowa
Zespoły:
1.Koło Języka Kaszubskiego z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie
2.Duet Ewelina Labuda i Maja Milewczyk z Przedszkola w Szemudzie
3.Dzieci z grupy Cherubinki i Serafinki z Kiełpina

Kategoria: uczniowie klasy I-III
1.Agata Ropela z SP w Bożympolu Wielkim
2.Aneta Dawidowska z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej
3.Honorata Polaszek z Donimierza
Wyróżnienie: Jolanta Staroszczyk z Łebieńskiej Huty

Kategoria: uczniowie klasy IV-VI
Soliści:
1.Angelika Bruhn ze SP w Luzinie
2.Angelika Grubba z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie
3.Szymon Szyca z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej
Zespoły:
1.Zespół ze Szkoły Podstawowej Wyszecino
2.Chór szkolny z SP nr 2 w Wejherowie
3.Zespół „Koraliki” ze SP w Sierakowicach

Kategoria: uczniowie gimnazjum
Soliści:
1.Alicja Wejer z Gimnazjum w Luzinie
2.Monika Nadolska z Gimnazjum w Bojanie
3.Klaudia Szulta z Zespołu Szkół w Kielnie
Wyróżnienie: Paulina Skrzyńska z Zespołu Szkół w Czeczewie

Zespoły:
1.Zespół Wokalny z Gimnazjum Publicznego w Luzinie
2.Zespół Wokalny z Gimnazjum w Szemudzie
3.(równorzędne) Zespół „Wicherki” z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej, Zespół Wokalno- Instrumentalny z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne
Soliści:
1.Anna Piekarska z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach
2.Agnieszka Lubocka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie
3.Zespół Wokalny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie

Nagrody specjalne:
-nagroda dla najmłodszego uczestnika: Luiza Litwic (4 latka),
-nagroda za rodzinne muzykowanie i za poprawność językową: Joanna i Piotr Skrzypkowscy,
-nagroda Rady Chórów Kaszubskich dla najlepszego zespołu: Zespół Wokalny z Gimnazjum Publicznego w Luzinie.

Uczestnicy Konkursu w swoim repertuarze prezentowali utwory m.in.: Jana Trepczyka, Witosławy Frankowskiej Jerzego Stachurskiego, Tomasza Fopke, Eugeniusz Pryczkowskiego.

JW
Foto: nadesłane