Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Teksty jasełkowe, na przestrzeni wieków, wielokrotnie zmieniano ponieważ temat główny starano się osadzić w realiach odwołujących się do aktualnych wydarzeń. 
W Jasełkach, przedstawionych w dniu 10 stycznia b.r. w kościele parafialnym w Czeczewie, akcja dzieje się współcześnie, w Betlejem, do którego przyjeżdża polska poetka.

 

Jest ubrana elegancko, na głowie ma kapelusz, dźwiga ciężką walizkę. Podbiega do niej młody, natarczywy amerykański reporter.
Reporter: Czy może mi pani udzielić kilku informacji. Kim pani jest? Dlaczego pani przyjechała do Betlejem ?…
Poetka: Jestem Matylda Nowak. Przyjechałam z Polski. Może Pan słyszał o mnie? Ja piszę głównie poezję…Marzę o tym, żeby napisać poemat o Bożym Narodzeniu, bo nikt- jak mi się wydaje, nie dotarł jeszcze do serca tej sprawy…
Poetka, jadąc do Betlejem, napisała kilka strof. To dzięki nim świat przedstawiony w wierszu przenosi nas do wydarzeń jakie miały miejsce dwa tysiące dziesięć lat temu.
Zastosowany tutaj zabieg teatralny „teatru w teatrze” dobrze łączy w przedstawieniu treści biblijne i współczesne.

Wykonawcami Jasełek byli uczniowie klasy VI, którzy zachwycili widzów precyzyjnie przedstawionymi postaciami, starannie dobranymi strojami i śpiewem kolęd( włączali się do ich wykonania wszyscy zebrani w kościele).
Gromkie brawa, po zakończeniu występu, oraz podziękowania i gratulacje proboszcza ks. Józefa Kuchty były najpiękniejszą nagrodą dla zaangażowanych w przedstawienie Jasełek: aktorów i jego realizatorów.

Jasełka, oprac. tekstu: Halina Groberska, 
inscenizacja: Grażyna Damps i Anna Laskowska

JW.
Foto: Anna Laskowska