Ewa Chmielowska, nauczycielka przyrody wraz z uczniami klasy V zademonstrowała, podczas apelu poświeconego dokarmianiu zwierząt i ptaków, podczas zimy, kilka sposobów przygotowania zimowej karmy m.in. koszyczków z topionym smalcem i słoniną. Uczniowie, klas młodszych, przenieśli: suchy chleb, woreczki z ziarnem owsa i żyta, świeżą słoninę. Starsi uczniowie zamontowali na terenie szkoły, w kilku miejscach, karmiki.  
Gościem Apelu w Zespole Szkół był Bogdan Wicki – radny sołectwa Kłosowo(gmina Przodkowo) oraz członek WKŁ „Łoś” obejmującego swym obszarem tereny gminy Przodkowo(część północną) i gminy Szemud(część południową).

B. Wicki, jako łowczy i miłośnik przyrody, od 25 lat dokarmia zimą zwierzynę. Powiedział zebranym uczniom: „Od kilku lat mamy piękna zimę , jednak musimy pamiętać , że w tym środowisku nie żyjemy sami , jest z nami dużo zwierząt , ptaków , które w tym roku są szczególnie zaskoczone zimową aurą . Trwająca już przeszło 2 miesiące zima , z dość sporymi opadami śniegu, spowodowała, że zwierzęta nie dają sobie rady z takimi warunkami . Dlatego musimy pamiętać aby im w tym dopomóc .Zbliżają się ferie – czas odpoczynku i relaksu , mimo to musimy szczególnie pamiętać o wspieraniu zwierząt w trudnych dla nich warunkach. Pomyślmy o sposobach pomocy wobec bezbronnych zwierząt , wystawmy karmiki , rozwieśmy świeżą słoninę i wysypujmy otręby Przy dokarmianiu zwierząt musimy pamiętać , że ważną rzeczą jest wyznaczenie stałego obszar koło naszego siedliska, w którym zwierzęta są dokarmiane.

W naszych okolicach występuje dość duża liczba saren , które ze względu na utrudniony dostęp do pożywienia , coraz bliżej podchodzą pod nasze domy .Dlatego musimy też zwrócić szczególną uwagę na nasze zwierzęta domowe, szczególnie psy, aby nie stanowiły zagrożenia dla zwierzyny . Przeganiane przez psy zwierzęta leśne tracą siły, po czym giną . 
Dlatego wszyscy, w tych feriach, wszyscy musimy zadbać o dobro zwierząt oraz ptaków .


Sylwia Grubba,
Paulina Skrzyńska  
Foto: Adrian Kref