W niedzielę, 11.04.2010 r. , w kościele p.w. św. Józefa w Czeczewie, po Mszy św. uczniowie klas IV I V zaprezentowali przedstawienie o Janie Pawle II.

Uczcili w ten sposób piątą rocznicę Jego śmierci. Jego życie było pełne wiary, nadziei i miłości. Ludzie wierzący, do dzisiaj zadają sobie pytanie: kim był dla nas?.Kim był ten człowiek, któremu cały świat towarzyszył modlitwą „ w drodze do domu Ojca” a smutek i żal po Jego śmierci wyrażali ludzie prości, znani politycy i przywódcy religijni. Podczas spektaklu przypomniano pieśni i piosenki, które lubił Jan Paweł II m.in. Barkę. Odtworzono także z CD fragment homilii skierowanej do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte w dniu 12 czerwca 1987 r.:

 

„…Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską.Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków.
Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”.
Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych”.

Tego dnia modlitwą oddano hołd wszystkim ofiarom katastrofy polskiego samolotu lecącego na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej.

Grażyna Damps

Foto: Beata Krauza

Wszyscy wykonawcy przedstawienia z katechetką G. Damps, która przygotowała przedstawienie

Proboszcz J. Kuchta dziękuje wykonawcom