Co roku czeczewska szkoła organizuje specjalny apel, poświęcony temu doniosłemu wydarzeniu w polskiej historii, jakim było przyjęcie Ustawy Rządowe dnia 3 maja 1791 roku. W bieżącym, 2010 roku, obchodziliśmy już 219 rocznicę tego wydarzenia. Warto wspomnieć, że tego dnia, przy nieobecności części niesprzyjających królewskim planom posłów, na Zamku Królewskim w Warszawie przegłosowano pierwszą konstytucję w dziejach naszego kraju, dokument tym ważniejszy, że pierwszy w Europie o podobnej doniosłości, a drugi na świecie.

Czeczewscy uczniowie również i w tym roku postanowili w specjalny sposób uczcić tą niezwykłą rocznicę. Apel przygotowała klasa II Gimnazjum, pod kierunkiem nauczyciela historii Arkadiusza Domarosa. Zamysłem autorów było zbliżenie zdarzeń sprzed przeszło dwustu lat współczesnej młodzieży, oddanie ich w języku zrozumiałym dla nich. Dlatego przedstawienie miało charakter telewizyjnego reportażu „na żywo”, co bardzo przypadło młodzieży do gustu. Wśród historycznych postaci, przedstawianych przez gimnazjalistów, nie zabrakło króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i kilku innych znaczących wówczas postaci. Poruszono kilka niezmiernie ważnych również i dziś tematów, jak na przykład obronność kraju, uzależnienie Polski od mocarstw ościennych, słabość kraju wewnątrz i na zewnątrz, a także podkreślono, jak wiele zła potrafi przynieść ludzka zawiść i przedkładanie własnego interesu nad dobro ogółu.

Wszystkie te przywary, które niegdyś doprowadziły do upadku Polski, nigdy do końca nie zanikły i w ówczesnej polityce również można je dostrzec. Uwrażliwianie młodych ludzi na nie ma więc bardzo istotne znaczenie – przypomnijmy tutaj, że Szkoła Rycerska założona u kresu istnienia I Rzeczypospolitej miała dokładnie takie cele i założenia. I udowodniła, że edukacja patriotyczna ma głęboki sens wielokrotnie, w okresie rozbiorów i jeszcze długo po nich.

Swiętując najważniejsze patriotyczne rocznice w szkole nawiązujemy do jak najlepszych tradycji z naszej własnej historii, możemy więc żywić nadzieję, że przyniesie to podobne rezultaty. Nowe pokolenie, oddane tradycji miłości Ojczyzny, z cała pewnością będzie lepiej reprezentowało nas w zjednoczonej Europie. Zwłaszcza teraz, kiedy o własną niepodległość obawiać się już nie musimy.

Arkadiusz Domaros

155 raz(y) oglądano.