To dopiero przedstawienie !

W przeddzień Dnia Dziecka, w poniedziałek, 31.05.2010 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbyło się przedstawienie pt. „Smok Wawelski”, którego wykonawcami byli aktorzy ze studia Pro – Arte działającego przy Telewizji Kraków.

Na przedstawieniu zostały ukazane dawne czasy, kiedy to według legendy smok mieszkał u podnóża krakowskiego Wzgórza Wawelskiego, w jaskini zwanej Smoczą Jamą. Kiedy smok zaczął pożerać zwierzęta należące do Krakowian mieszkańcy Grodu krakowskiego zaczęli obawiać się o swoje życie.

Ich podejrzenia były słuszne, gdyż w pewnym momencie smok zaczął porywać ludzi. Zrozpaczony tym faktem król Krak postanowił działać. Wielu odważnych rycerzy próbowało uśmiercić bestię, ale nikomu się to nie udało. Król Krak postanowił zatem, iż „Kto zabije smoka dostanie moją córkę za żonę”. Po pewnym czasie młody szewc wpadł na ciekawy pomysł. Wypchał skórę baranka
siarką i podrzucił pod pieczarę smoka. Zwabiony zapachem zdobyczy smok wyszedł z jamy i pożarł ofiarę. W chwilę potem poczuł pieczenie w żołądku. Spragniony poszedł do brzegu Wisły i zaczął pić wodę. Nie mógł jednak zaspokoić pragnienia. Pił więc wodę tak długo, aż pękł. W ten sposób miasto Kraków zostało uwolnione od bestii, a bohater legendy został odpowiednio
nagrodzony.

Warto podkreślić, że w przedstawieniu zagrało dwóch aktorów, którzy wcielali się w coraz to nowe role. Aktorzy byli ubrani w bardzo ciekawe stroje – typowo krakowskie, które wzbudziły zainteresowanie widowni. Całość przedstawienia wzbogacały elementy muzyczne, podczas których najmłodsi uczniowie z naszej szkoły mogli nauczyć się krakowiaka.
Oczywiście piękne wartości pokazane dzieciom i młodzieży umiejscowione w legendarnej scenerii z bohaterami znanymi uczniom, stanowiły o głównej problematyce tego widowiska artystycznego. Przecież było wielu śmiałków próbujących zabić smoka, którzy sami stawali się jego ofiarami.
Tylko niepozorny szewczyk wybawił Kraków. Zrobił to nie dla poklasku, ale dla mieszkańców, którzy mogli czuć się bezpiecznie.
Trwające 40 minut przedstawienie oceniam pozytywnie. Z pewnością warto było je obejrzeć. Myślę, że każdy widz był usatysfakcjonowany, gdyż przedstawienie miało zarówno charakter dydaktyczny i poznawczy.

Justyna Jasińska

 

 

Dzień Dziecka Dniem bez Przemocy i Agresji

W dniu 1 czerwca 2010 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie, jak, co roku obchodziliśmy Dzień Dziecka. W tym roku święto wszystkich dzieci postanowiliśmy ponadto połączyć z Dniem Szkoły bez Przemocy, w którym nasza szkoła wyraziła chęć uczestnictwa. Dzień ten jest wspaniałą okazją do wspólnego świętowania i daje możliwość ukazania, iż nie zgadzamy się na przemoc i agresję w naszej szkole. Uroczystość ta rozpoczęła się apelem, podczas którego pan Dyrektor przedstawił harmonogram tego dnia
i korzystając z okazji złożył życzenia wszystkim dzieciom i młodzieży naszej szkoły.
Po apelu nastąpiły rozgrywki sportowe między klasami IV – VI i klasami gimnazjalnymi

w piłce nożnej. Rywalizacji nie było końca. W tym samym czasie klasy „0″, I-III SP spędzały miło czas podczas gier i zabaw sportowo-zręcznościowych, które dostarczały im wiele emocji. Dzieci brały udział w wielu konkurencjach, a za udział w nich każdy otrzymał prezent ufundowany przez Radę Rodziców. Wśród prezentów znalazły się piłki, kapelusze dla dziewczynek, samochodziki i wiele innych. Po zaciętej walce nauczyciele i uczniowie zasiedli do wspólnego grillowania, podczas którego każdy miał okazję zjeść kiełbaskę i ugasić pragnienie po wcześniejszych rozgrywkach. Po części sportowej nadszedł czas na długo oczekiwaną cześć artystyczną. Każda klasa, zaczynając od najmłodszych uczniów naszej szkoły, a kończąc na gimnazjalistach zaprezentowała swoje umiejętności wokalne i taneczne w Mini Playback Show wykazując tym samym swą kreatywność, pomysłowość i umiejętność pracy w zespole. Śmiech i brawa jakie temu towarzyszyły świadczyły o tym, że wszyscy dobrze się bawili. Najlepszy występ zaprezentowała klasa III gimnazjum. „Piosenka Ekologiczna” w wykonaniu chłopców tej klasy zrobiła furorę. Wszyscy uczniowie biorący udział w tym show otrzymali ciekawe nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. W dniu tym został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „ Nie odwracam się na potrzeby innych”. Wyłonione zostały trzy pierwsze miejsca. Osoby te otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostałe osoby biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy uczestnictwa oraz nagrody pocieszenia. Na zakończenie tego szczególnego dnia każdy mógł podelektować się słodkim pączkiem. Ten dzień z pewnością dzieciom zapadnie długo
w pamięci.

Agnieszka Gruba
Anna Laskowska

 

Foto: Grzegorz Krefta