23 czerwca 2010 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie został zainaugurowany „Dzień nauki i sztuki”, który stanowi podsumowanie pracy dydaktycznej z zakresu realizacji programu „Za rękę z Einsteinem” i innowacji pedagogicznej „Jesteśmy autorami muzyki i piosenek”.

Beneficjentami pierwszego projektu są uczniowie z sześćdziesięciu gimnazjów z czterech województw. Celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych uczniów w zakresie matematyki , fizyki, chemii i języka obcego.

W ramach projektu prowadzone są zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne dla uczniów oraz warsztaty i seminaria dla nauczycieli.
Koordynatorem programu w Zespole Szkół w Czeczewie , który rozpoczął się w lutym 2009 roku jest p. Joanna Groth. Wspólnie z p. Anną Kreft i p. Arkadiuszem Domaros prowadzi zajęcia pozalekcyjne, które rozwijają zainteresowania dotyczące poszczególnych kierunków : chemii, fizyki, matematyki, języka angielskiego. Zajęcia z Einsteina są zajęciami uzupełniającymi wiedzę zdobywaną na lekcji.
Liderem drugiego projektu był dyrektor Jerzy Stachurski, który podczas zajęć artystycznych realizował przedstawienia w ramach innowacji pedagogicznej. W czasie zajęć uczniowie pod okiem swojego opiekuna tworzyli scenariusze przedstawień, teksty piosenek, ćwiczyli dykcję, ruch i gest sceniczny. Ponadto poszerzali wiadomości na temat sztuki. W trakcie zajęć nagrano piosenki, których producentem jest Jerzy Stachurski. Warto dodać, iż
współpraca z p. Tadeuszem Korthals, który dokonał nagrania piosenek zaowocowała wydaniem płyty, na której możemy usłyszeć naszych uczniów z ich autorskimi tekstami piosenek, do których muzykę skomponował dyrektor Jerzy Stachurski.

Dzień nauki i sztuki w Zespole Szkół w Czeczewie okazał się ciekawym wydarzeniem. Tego dnia uczestniczyliśmy w prezentacji multimedialnej na temat projektu „ Za rękę z Einsteinem”, której moderatorami byli : Joanna Groth, Anna Kreft, Arkadiusz Domaros.
Następnie oglądaliśmy przedstawienia:
„ Świat zabawek”, scenariusz i dialogi : Martyna Leman, teksty piosenek : Martyna Leman, Linda Christiansen , inscenizacja, muzyka do piosenek, producent nagrań : Jerzy Stachurski, nagranie : Tadeusz Korthals, autorzy i aktorzy przedstawienia są uczniami klasy czwartej.

Przedstawienie opowiada historię małego chłopca, którego nikt nie lubił. Wszyscy śmiali się z niego. Pewnego razu, gdy spał, znalazł się w Świecie Zabawek. Po tej przygodzie chłopiec co noc śnił o Świecie Zabawek i nie przejmował się tym co mówią o nim inni. W istocie jest to spektakl o obronie własnego świata.

Program do przedstawienia, w formie książeczki, zaprojektowały i wykonały uczennice: Wiktoria Nowakowska, Weronika Krauza i Martyna Leman.
Wykonawcami i autorami drugiego przedstawienia byli uczniowie z klasy piątej.

„Wśród motyli”, scenariusz i dialogi : Agnieszka Zabrocka, tekst poetycki : Natalia Szwaba, wykonanie formy plastycznej : Bogumiła Zabrocka, inscenizacja , wybór muzyki : Jerzy Stachurski.
Treścią przedstawienia są marzenia Małej Gąsienicy -chce latać jak motyl.
Podczas wędrówki przez Labirynt Zamku spotyka Króla Czasu, który utwierdza ją w tym, że marzenia mogą zmieniać nasze życie. Powodują, że każdy, dzięki marzeniom, może unieść się i latać jak motyl.
W spektaklu zastosowano ciekawe rozwiązanie organizowania przestrzeni teatralnej- zastosowano ponad 5 metrową formę plastyczną o kształcie rury( zrobionej ze skrawków materiału i wełny). To przy jej pomocy powstaje przestrzeń teatralna w której rozgrywają się kolejne sceny.
Wykonawcami trzeciego przedstawienia byli uczniowie z klas I-III gimnazjum.
„Buffalo Bill -western”, tekst na podstawie Wydawnictwa „Republika”(1938 r.),adaptacja sceniczna: uczniowie z klasy I gimnazjum, inscenizacja, muzyka, producent nagrań : Jerzy Stachurski, nagranie muzyki : Tadeusz Korthals, układ tańców : Daniela Piskorska.

Antoni Słonimski pisał o filmach westernowych: „…są to filmy przygodowe, oparte prawie zawsze na podobnej fabule. Napad, ucieczka, pościg jak we wszystkich niemal powieściach Sienkiewicza…W westernach wszyscy jesteśmy po właściwej stronie. Jest w nich nie zatracone pragnienie sprawiedliwości. Warto tę żyłę eksploatować. A tam gdzie ją gruzem zasypano-odkopać”(Tygodnik Powszechny, nr 4/1974, str.8).

Buffalo Bill- tak nazywano pułkownika kawalerii armii Stanów Zjednoczonych W.F. Codyego zwanego też Królem Prerii. W cyklu opowiadań Buffalo Bill ukazały się m.in.: Postrach Nevady, Tajemnica wodza Siuksów, Walka nad Rio Bravo, Skarb w Czarnej Otchłani, zawarto szereg niesamowitych przeżyć i przygód Króla Prerii.
Uczniowie z gimnazjum dokonali adaptacji scenicznej opowiadania „Walka o życie”.
Przedstawienie składa się ze 7 scen. Dzięki nim mogliśmy znaleźć się na drodze prowadzącej do osady poszukiwaczy złota, wędrować z bohaterami przez osadę, uczestniczyć w rozprawie sądowej, zajrzeć do saloonu, gdzie uciekający przed prawem i sprawiedliwością grają w karty i rozstrzygają wszystko przy pomocy pięści i tańca, uczestniczyć w rabunku muła poczciwego handlarza, otrzeć się o obłok kurzu uciekającego, przed Buffalo Billem, głównego sprawcy napadu na dyliżans i oskarżenia o to młodocianego pocztyliona, złapania przestępcy i szczęśliwego zakończenia, gdzie główny bohater zadaje pytanie swojej Matce: Czy wiesz co Buffalo Bil dla mnie zrobił ?
I otrzymuje od niej odpowiedź-uratował twój honor, a to jest największy skarb dla człowieka.

Powstał spektakl bardzo trafnie obsadzony. Na słowa uznania zasługują wszyscy wykonawcy, ale warto podkreślić rolę Kobiety w wykonaniu Pauliny Skrzyńskiej, Buffalo Billa w wykonaniu Krystiana Krefty, dalej w scenie w Saloonie role graczy w wykonaniu: Rafała Konkola, Krzysztofa Wilczewskiego, Dawida Lemana, Marcina Kieżnikiewicza, która zakończyła się porywająca do oklasków polką westernową.

I jeszcze warto pokreślić jeden element, który budował klimat westernu to trafnie dobrane stroje z epoki.

Z pewnością „ Dzień nauki i sztuki” zostanie zapamiętany na długo i przejdzie do historii naszej szkoły. Zarówno ogrom pracy włożony ze strony nauczycieli jak i uczniów będzie owocował nowymi projektami z zakresu powyższych dziedzin.

 

GK

Foto: Adrian Kreft

 

Przedstawienie: Świat zabawek

Przedstawienie: Świat zabawek

Przedstawienie: Wśród motyli

Przedstawienie: Wśród motyli

Przedstawienie: Wśród motyli

Przedstawienie Buffalo Bill- western

 

Przedstawienie Buffalo Bill- western

Przedstawienie Buffalo Bill- western

Przedstawienie Buffalo Bill- western

Przedstawienie Buffalo Bill- western

Przedstawienie Buffalo Bill- western

Przedstawienie Buffalo Bill- western

Przedstawienie Buffalo Bill- western