“Wigilia szkolna 21.12.2010r.”

„Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata i wyciągasz do niego rękę, zawsze wtedy jest Boże Narodzenie” -Matka Teresa z Kalkuty

joomplu:32

Okres świąteczny to czas radości i wzmożonej pracy uczniów z Zespołu Szkół w Czeczewie. Na początku grudnia w każdej klasie pojawiły się świąteczne dekoracje i gazetki przypominające o zbliżających się świętach. Od wielu lat w szkole w Czeczewie istnieje tradycja urządzania Wigilii Szkolnej z udziałem zaproszonych gości. 21 grudnia 2010 r. do szkoły przybyli na nią: Andrzej Wyrzykowski- wójt gminy Przodkowo, ks. Józef Kuchta- proboszcz parafii w Czeczewie, Zofia Toporek- sołtys sołectwa Czeczewo, Dariusz Toporek- radny sołectwa Czeczewo, Barbara Dampc- przewodnicząca Rady Rodziców, Władysław Marek – dyrektor senior, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych: Marcin Litwin( OSP Kłosowo),Kazimierz Dampc( OSP Czeczewo),rodzice, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz pracownicy obsługi.

 

Przybyłych gości powitał dyrektor Jerzy Stachurski, który powiedział „tak jak stół wigilijny gromadzi rodziny w naszych domach tak my dzisiaj spotykamy się razem w naszej rodzinie szkolnej”.

Zapalona świeca, biały obrusy na wspólnym stole, sianko, przystrojona choinka, – to wszystko wpłynęło na niezwykłą atmosferę w tym szczególnym dniu w szkole.

Na program artystyczny wigilijnego spotkania złożyły się: „ Jasełka” w wykonaniu uczniów klas I-III (przygotowanie Grażyna Damps), oraz przedstawienia teatralne: Polska Wigilia( w wykonaniu uczniów z klasy IV). Przypomniano w nim stare wierzenia i zwyczaje, które są naszym polskim, rodzinnym i narodowym skarbem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Z wielkim zaciekawieniem wszyscy obecni czekali na premierą spektaklu „Opowieść wigilijna” wg Karola Dickensa. Przedstawienie przygotowali uczniowie z klasy I gimnazjum. Pokazano w nim przemianę Ebenezera Scrooga zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Przedstawienie było wielkim wyzwaniem dla młodych aktorów. Gorące i długotrwałe oklaski publiczności były najlepszą nagrodą za trud przygotowania spektaklu. Realizatorami spektaklu byli: Jerzy Stachurski( inscenizacja), Ewa Chmielowska, Joanna Groth( współpraca plastyczna),Lucyna Reiter –Szczygieł( współpraca pedagogiczna).

Tego dnia odbyła się też premiera „Piosenki świątecznej” ( słowa: Agata Szreder, ucz. z kl. VI, muzyka: Jerzy Stachurski) napisanej w ramach innowacji pedagogicznej „Jesteśmy autorami muzyki i piosenek”(piosenka jest zamieszczona w formacie mp3 na stronie: www.przodkowo.pl).

Najnowszy 38 numer Gazety Szkolnej „Czeczewskie Oko” przedstawiła Lucyna Reiter-Szczygieł.

Duże wrażenie na uczestnikach Wigilii zrobiła wystawa szopek bożonarodzeniowych. Była ona pokłosiem szkolnego etapu tego konkursu, na który wpłynęło 13 prac indywidualnych i 1 praca grupowa. Jury w składzie: Jolanta Keler, Anna Laskowska, Lucyna Reiter-Szczygieł przyznało miejsca:

I miejsce:
Zabrocki Przemysław, kl.I,
Kreft Emilia, kl.II,
Krauza Alicja, kl. III,

II miejsce:
Krauza Seweryn,kl.I,
Nowak Natalia, kl.II,
Magrean Hanna, kl. III,

III miejsce:
Krenc Patrycja, kl.I,
Paczoska Kornelia, kl. II,
Uczniowie kl.”O”- nagroda grupowa

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

O świętach Bożego Narodzenia, w czterech stronach świata, ciekawe informacje przedstawili uczniowie z klasy V.

W czasie Wigilii Szkolnej w Czeczewie rozbrzmiewały piękne polskie kolędy, które z towarzyszeniem( na keyboardzie) Pauliny Pranczk śpiewali wszyscy uczestnicy spotkania.

Obecny na Wigilii wójt Andrzej Wyrzykowski złożył wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Powiedział m.in. : – Niech te nadchodzące święta będą niezapomnianym czasem spędzonym w spokoju i radości wśród rodziny, przyjaciół oraz bliskich. Niech w Nowym Roku nie opuszcza wszystkich pomyślność i spełnią się najskrytsze marzenia.

Także ks. proboszcz Józef Kuchta skierował do wszystkich swe życzenia świąteczne i noworoczne. Jednocześnie serdecznie podziękował katechetce Grażynie Damps opiekunce Szkolnego Koła „Caritas”, za piękna pracę, która kształtuje wrażliwość na potrzeby innych ludzi.

Swoje życzenia przesłała także radna Halina Ulkowska: „ Łamiąc się wigilijnym opłatkiem proszę przyjąć życzenia Bożego błogosławieństwa, radości i pokoju serca. Niech nadchodzący Nowy Rok będzie czasem pokoju, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości”.

Na zakończenie spotkania wszyscy podzielili się opłatkiem.

JW.

foto: Beata Krauza