Po 10 latach do domów mieszkańców Czeczewa zapukała „kaszubska Gwiôzdka”. Ten stary kaszubski zwyczaj postanowili odtworzyć uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie, którzy uczą się języka kaszubskiego wraz z nauczycielką Lucyną Reiter-Szczygieł.

{joomplucat:8 limit=1|columns=1|ordering=random}

 

Czeczewianie witali nas niezwykle miło i serdecznie. Uczniowie, mimo zmarzniętych nóg i rąk, pięknie prezentowali swoje role i śpiewali kolędy, przy akompaniamencie akordeonu.

 

Naszą grupę w każdym domu zapowiadał, jak tradycja nakazuje policjant – Patryk Okrój. Gdy gospodarze wyrazili zgodę na nasz występ Gwiazdka i Gwiazdor (Katarzyna Wilczewska i Dominika Czerwionka) odpytywały ich z pacierza nagradzając tych, którzy się nie pomylili. Najwięcej radości a zarazem popłochu wśród dzieci wywoływał Niedźwiedź, w którego rolę wcielił się Kamil Toporek. Było on strofowany przez pięknie umalowaną Cygankę (Katarzynę Brylowską). Baba i Dziad (Justyna Flis i Natalia Szwaba) świetnie angażowały gospodarzy do tańca. Bocian (Sandra Leman ) podszczypywał i narzekał, że mało dzieci jest na Kaszubach, Śmierć (Katarzyna Hoppe) przestrzegała przed używkami, Koza (Justyna Jasińska) wypędzała biedę a Kominiarz (Kamil Paczoska) czyszcząc komin „usmarował” niejednego domownika. Na końcu naszej gwiazdkowej parady wbiegały Diabły (Grzegorz Herrmann i Agnieszka Zabrocka) i zatańczył Ułan na koniu (Daria Skorowska). Podczas śpiewu kolęd przebierańców wspierały Agata Szreder i Natalia Wilczewska.

Niewątpliwie warto było troszkę pomarznąć dla tych uśmiechów i zadowolenia na twarzach szczególnie starszych ludzi. Widać było jak z tęsknotą wspomnieniami wracali do swoich młodzieńczych lat. Dziękowano na za odwiedziny i zapraszano na przyszły rok. Niestety ze względów organizacyjnych nie odwiedziliśmy wszystkich domów, a wiemy, że nas wyczekiwano…

Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie, mieszkańcom za miłą gościnę, pani Elżbiecie Pryczkowskiej ze szkoły w Miszewie na udostępnieni strojów. Szczególne podziękowania należą się Rodzicom: p. Mirosławie Leman, p. Markowi Flis, p. Grzegorzowi Skorowskiemu oraz p. Pawłowi Kreft za bezinteresowną pomoc przy organizowaniu Gwiazdki.

Na Dzéń Narodzeniô Pana

Przede wszëtczim swiãti zgòdë

I bògòsławiéństwa wama

Z serca żëczimë na Gòdë

Do uzdrzeniô za rok!

Lucyna Reiter-Szczygieł