Przedstawienia teatralne na Dzień Kobiet. Na taki pomysł wpadła dyrekcja Zespołu Szkół w Czeczewie. Na Apel z okazji Dnia Kobiet 2011 przybyły panie z Rady Rodziców, nauczyciele- seniorzy,  Przyjaciele Szkoły oraz cała społeczność szkoły. Były kwiaty, życzenia i trzy spektakle. W ten wyjątkowy sposób podziękowano symbolicznie wszystkim kobietom za to, że: przyczyniają się do budowania harmonii, do pomocy innym, do mądrego rozwiązywania problemów na szczytach władzy i obok nas  a także za ich obecność w sztuce i sporcie.

{joomplucat:11 limit=1|columns=1|ordering=random}

 

Tego dnia zaprezentowano trzy spektakle: Koncert poetycki „Strofy o kobietach”, „Przedstawienie na Dzień Kobiet 2011”, „W bajce wszystko jest możliwe”.

Koncert poetycki „Strofy o kobietach” wykonali uczniowie  z kl. VI. Na spektakl złożyły się wiersze od I. Krasickiego po Cz. Miłosza. „Recytacja jest sztuką żywego słowa”- uważa  aktor Tadeusz Malak. Młodzi wykonawcy koncertu starali się tę celna myśl przekuć we własne doświadczenie.

„Przedstawienie na Dzień Kobiet 2011” – scenariusz czeczewskiego  spektaklu skonstruowany został z tekstu  mówiącego o walce kobiet, od czasów prehistorycznych, o uzyskanie pełnych praw w społeczeństwie, który koresponduje ze scenkami przedstawiającymi  wydarzenia z omawianych czasów. W kolejnych scenach zaprezentowano: Wioskę(czasy prehistoryczne),Polowanie(czasy prehistoryczne)Paryż(czasy I Wojny światowej),Marię Skłodowską-Curie( początek XX wieku).Takie połączenie faktów historycznych i fikcji literackiej stworzyło wszystkim wykonawcom przestrzeń do zaprezentowania dynamicznych ról. Młodzi aktorzy pokazali w spektaklu, że mają staranną dykcję,  potrafią zagrać wyznaczoną rolę,  potrafią wpisać swoją rolę w obmyślany ruch sceniczny. Wszystko to sprawiło, że spektakl oglądało się z prawdziwa przyjemnością. Na osobna uwagę zasługuje w tym spektaklu jego oprawa plastyczna. Zharmonizowanie z epoką stroje podkreślają czas w którym mają miejsce przedstawione w poszczególnych scenkach wydarzenia.

„W bajce wszystko jest możliwe”- fantastyczne widowisko. Naprawdę dobre przedstawienie. To nie frazesy, ale słowa odzwierciedlające to co mogła zobaczyć i zobaczyła czeczewska widownia w Zespole Szkół w Czeczewie podczas obchodów uroczystości z okazji Dnia Kobiet  2011.

Zaskakujące, ale prawdziwe, jest to, iż scenariusz i dialogi do tego przedstawienia napisała uczennica z klasy V Weronika Krauza. Całość wyreżyserował  Jerzy Stachurski dbając jednocześnie o oprawę muzyczną. Bohaterami przedstawienia są postacie z bajek próbujące poznać bajkowy świat swoich przyjaciół. Różne postacie z bajek zdają sobie jednak sprawę, że zamieniły się na jakiś czas rolami i żyją teraz  w innych bajkach. Dobra Wróżka, która czuwa nad porządkiem w świecie bajek, postanowiła zakończyć ten bajkowy chaos. Jej słowa wydają się być bardzo mądre i dojrzałe: „ cieszę się bardzo, że jesteście tacy rozsądni i posłuchaliście ,mnie. Każde z was ma swoje miejsce w świecie bajek. Jedyne i  niepowtarzalne. Takie, w którym stworzył go autor bajki. Przecież  nie można zmienić już istniejącej historii, ale można napisać nową”.

Główne role zagrali piątoklasiści. Poza znanymi postaciami z bajki o Czerwonym Kapturku pojawiła się też Królewna Śnieżka, Szewczyk Dratewka i wiele innych.

Przedstawienie robi na widzach duże wrażenie i to wcale nie tylko dlatego, że kończy się szczęśliwie. To warstwa językowa, pełne humoru dialogi i gra aktorów nadają sztuce profesjonalnego charakteru.

Na uwagę zasługuje oprawa muzyczna. Piosenki zostały wykonane przez uczniów klasy V, miały interesujące teksty i zostały wykonane z ogromnym zaangażowaniem, były pełne ekspresji( Piosenka Wilka).

Trwające niespełna 30 minut przedstawienie wciąż wywołuje we mnie pozytywne emocje. Wydaje się,  ze jest rzeczą niemożliwą, by dzieci w tak profesjonalny sposób grały na scenie nie odczuwając większej  tremy przed publicznością.

Jak widać nic bardziej mylnego. W moim przekonaniu każdy odbiorca był usatysfakcjonowany i mile zaskoczony tym co zobaczył.

Koncert poetycki „Strofy o kobietach” -scenariusz  i inscenizacja: Grzegorz Krefta, Współpraca pedagogiczna: Ewa Chmielowska, wykonawczy: uczniowie z klasy  VI

„Przedstawienie na Dzień Kobiet 2011″, Scenariusz i dialogi: Jacek Parkitny,  Oprawa plastyczna: Joanna Groth, Inscenizacja: Jerzy Stachurski,  Współpraca pedagogiczna: Lucyna Reiter-Szczygieł, Wykonawcy: uczniowie z klasy I gimnazjum Zespołu Szkół w Czeczewie.

„W bajce wszystko jest możliwe”, Scenariusz i dialogi: Weronika Krauza, Oprawa plastyczna: Beata Krauza, Inscenizacja, teksty piosenek, muzyka, producent nagrań: Jerzy Stachurski, Nagranie: Tadeusz Korthals, Współpraca pedagogiczna: Grzegorz Krefta, Wykonawcy: uczniowie z klasy V  oraz gościnnie uczniowie z klasy: III i VI. Realizacja dźwięku: Kuba Rzepka.

Premiera przedstawień:08.03.2011 r.

GK

 

Foto: Beata Krauza