W drugiej połowie marca 2011 r. w kościele p.w. św. Józefa w Czeczewie obyły się rekolekcje wielkopostne, które prowadził o. Dawid Szulca OFM.

Z rekolekcjonistą rozmawiała Agata Stefanowska – uczennica z klasy II gimnazjum.

1. Dlaczego w czasie Wielkiego Postu odbywają się we wszystkich Kościołach rekolekcje?
Czas Wielkiego Postu jest czasem kiedy bardziej rozważamy Mękę i śmierć Pana Jezusa ale i jest to czas, kiedy mamy bardziej przyjrzeć się swojemu życiu. W tym czasie w kościołach słyszymy czytania w czasie Mszy św. z Pisma Św. na ten temat – i dlatego ten czas bardziej sprzyja rekolekcjom w parafiach.

{joomplucat:17 limit=1|columns=1|ordering=random}


 


 

2. W jaki sposób ludzie powinni przeżywać ten czas rozważania Misterium Męki Pańskiej?
Przede wszystkim powinni uczestniczyć w Nabożeństwach wielkopostnych, czyli w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Oprócz tego powinni korzystać z sakramentów świętych – Spowiedzi św. i częstszej Komunii Św. Poza tym każdy na swój sposób by lepiej przezywać ten czas może dodatkowo zrobić sobie osobiste postanowienia.

3. Dlaczego spotkanie z Bogiem w Sakramencie Pokuty możemy nazwać spotkaniem z Bogiem przebaczającym?
W tym Sakramencie Pan Bóg odpuszcza nam nasze grzechy, czyli nam je przebacza. Uczy nas także podobnej postawy, abyśmy my też umieli przebaczać drugiemu człowiekowi.

4. Czy Ojciec ma swoje hobby?
W dosłownym znaczeniu raczej nie mam. Chyba, że muzykę…. grę na instrumentach. Od dziecka lubiłem brzdąkać, najpierw na cymbałkach, potem na dziecinnym, malutkim akordeonie, aż podczas szkoły podstawowej wylądowałem w szkole muzycznej w Kartuzach ucząc się gry na akordeonie i fortepianie. Po kilku latach zostałem organistą w kościele w Przodkowie i jednocześnie grywałem rozrywkowo na weselach, zabawach, dancingach… dużo razy też w remizie strażackiej w Czeczewie.
Kiedy odkryłem swoje powołanie zakonne i wstąpiłem do Zakonu Franciszkanów nie rozstawałem się ani na moment z graniem. Przez 8 lat formacji zakonnej – w tym postulat (we Wschowie), nowicjat (w Osiecznej) i seminarium (we Wronkach) – byłem organistą. W seminarium grałem też w kleryckim zespole „Greccio” i nagraliśmy kilka płyt CD z naszymi piosenkami.
Po przyjęciu święceń kapłańskich, pracując już w różnych klasztorach nadal od czasu do czasu grywam na organach, a z akordeonem się nie rozstaję nigdy. Szczególnie jest mi pomocny w czasie rekolekcji – jak to było tutaj w Czeczewie.
Interesuję się też informatyką, różnymi nowościami technicznymi, które staram się też wykorzystywać w pracy duszpasterskiej.
Ważne jest to abyśmy odkrywali swoje talenty, zdolności, umiejętności, bo każdy je ma, choć bardzo różne – i te talenty rozwijali. Pan Jezus mówi w Ewangelii o talentach i zaznacza, że z tych talentów i z tego jak je rozwiniemy, będzie nas rozliczał.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie i życzę dużo błogosławieństwa Bożego.

o. Dawid Szulca OFM

foto: Anna Laskowska