W Zespole Szkół w Czeczewie na Powiatowy Konkurs „Najładniejsza Szopka Bożonarodzeniowa”- etap szkolny wpłynęło 13 pięknych szopek bożonarodzeniowych. Prace zrobiły, na jurorach, bardzo duże wrażenie i zachwycały przede wszystkim: pomysłowością użytych materiałów, imponowały siłą impresji, ciekawą techniką, precyzją i estetyką. Wybór tych najpiękniejszych był bardzo trudny. Komisja w składzie:
Maria Warmowska – przewodnicząca
Elżbieta Czaja – członek
Anna Laskowska – członek
Po obejrzeniu wszystkich szopek komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:
Kategoria I – II
I miejsce:
Nikodem Pupacz – kl. II
II miejsce:
Damian Holk – kl.I
Seweryn Krauza – kl.II
III miejsce:
Magdalena Kreft – kl.II
Kategoria III – IV
I miejsce:
Aleksandra Formella – kl.III
II miejsce:
Emilia Kreft –kl.III
Ewelina Pupacz – kl.III
III miejsce:
Natalia Nowak
Monika Kaleta – kl.III
Kategoria V-VI
I miejsce:
Dominika Słupek – kl.V
Prace uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca, zostały zakwalifikowane do konkursu powiatowego. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi i dyplomami.
Poniżej publikujemy fotografie kilku szopek nadesłanych na etap szkolny Konkursu.

tekst i foto:  Anna Laskowska

{joomplucat:62 limit=1|columns=1|ordering=random}

Szopka bożonarodzeniowa

Historia szopek bożonarodzeniowych sięga  średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu w 1223r. jako pierwszy przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa.
W Polsce ten zwyczaj pojawił się pod koniec XIII w. Otrzymał on nazwę jasełek.
W Zespole Szkół Podstawowych i  Gimnazjum w Czeczewie, od wielu lat, organizowane są konkursy na wykonanie szopki bożonarodzeniowej. Tego roku odbył się kolejny konkurs. Wszystkie prace, nadesłane do oceny, zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Jednak najładniejsza moim zdaniem była szopka wykonana w większości w drewna, szyszek i mchu.
Na głównym planie tego dzieła był: Jezus, Maria, Józef, Trzej Królowie i pastuszkowie. Wewnątrz, jak i również na dachu, wyłożony był mech, co dawało jej oryginalny i niepowtarzalny wygląd. Na dachu była umieszczona Gwiazda Betlejemska. Postacie były wykonane najprawdopodobniej z masy solnej lub z modeliny. Każda była bogata w szczegóły. Na podłożu, obok postaci, umieszczone były drzewa zrobione z szyszek.
Moim zdaniem jest to bardzo ładna szopka bożonarodzeniowa. Uważam, że autor lub autorka włożyła w jej wykonanie dużo  pracy.
Chciałabym mieć taką szopkę pod choinką.
Agnieszka Zabrocka