Ani deszcz, ani wiatr, ani brak śniegu… nie zniechęciły uczniów Szkoły w Czeczewie w zaprezentowaniu Kaszubskiej Gwiazdki. W dniach 28 i 29 grudnia 2011 roku w Kłosowie, Tokarach i Czeczewie mieszkańców odwiedzili przebierańcy – Kaszëbskô Gwiôzdka z Czeczewa.
Tradycja chodzenia przebierańców jest na Kaszubach bardzo długa. Dawniej przygotowywali się sami mieszkańcy a dziś coraz częściej Gwiazdkę przygotowują nauczyciele wraz z uczniami, którzy uczęszczają na język kaszubski. Nasi uczniowie już drugi rok próbują odtworzyć ten zwyczaj w naszych sołectwach.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy mieszkańców Kłosowa i Tokar. Gospodarze, którzy przyjęli Gwiazdkę dziękowali nam za wspaniały występ i przypomnienie im o tym kaszubskim zwyczaju. „Nowi mieszkańcy”, którzy pierwszy raz widzieli Gwiazdkę byli zadziwieni językiem kaszubskim i umiejętnościami uczniów.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy mieszkańców Martenek i Czeczewa. Wszystkim głęboko w pamięci utkwiła Gwiazdka odegrana u Państwa Dampc. Żywa reakcja domowników sprawiała, że uczniowie stawali się bardziej energiczni i jeszcze lepiej odgrywali swoje role.

{joomplucat:64 limit=1|columns=1|ordering=random}

 

– Mi najbardziej się podobała koza – wyglądała jak prawdziwa, a najbardziej się przestraszyłam niedźwiedzia, który strasznie ryczał – mówi Dominika, którą Gwiazdka odwiedziła w jej domu.
– A ja najbardziej zapamiętałam konia, bo pięknie tańczył i miał fajny strój. Trochę przestraszył mnie diabeł grożący wszystkim widłami – wspomina Ola.
Dużo śmiechu na twarzach ludzi wywołali baba z dziadem, którzy prosili gospodarzy lub dzieci do tańca. W naszej Gwiazdce wystąpili również: Kominiarz, smarujący wszystkich szadzą, Śmierć, grożąca nieszczęściami, Bocian, narzekający na brak dzieci, Gwiôzdka, pytająca wszystkich z pacierza, Cyganka, pilnująca Niedźwiedzia oraz wspomniani już Koń, Koza i Diabeł.
Pomimo zmęczenia dwudniowymi występami uczniowie byli pełni energii i cały czas chętnie prezentowali przygotowaną inscenizację.
– Cieszę się, że uczniowie z takim entuzjazmem podjęli zadanie przygotowania Gwiazdki. Najważniejsze jednak dla mnie jest to, że są świadomi tego, że kultywują stare zwyczaje i obrzędy kaszubskie  – powiedziała nauczycielka Lucyna Reiter-Szczygieł, która przygotowała uczniów do występu.
Kultywowanie tego zwyczaju nie byłoby możliwe bez zaangażowania rodziców. Szczególne podziękowania należą się panu Grzegorzowi Skorowskiemu i pani Małgorzacie Dampc za pomoc w przygotowaniu eksponatów i strojów dla przebierańców oraz pani Mirosławie Leman za bezinteresowna pomoc przy transporcie kolędników.

 

L.R-Sz