Akcja ,,Drzewko za butelkę” została zapoczątkowana w 2003r. przez firmy chemiczne, realizujące Program,, Odpowiedzialność i Troska”. W naszym regionie koordynatorem akcji jest firma Ashland Poland Sp.z.o.o. z Miszewa. Ideą akcji jest aktywne dbanie o środowisko poprzez zbieranie plastikowych butelek PET.
W ramach X ogólnopolskiej akcji ,,Drzewko za butelkę”, w dniu 27.04.2012r.został zorganizowany finał w hali sportowo- widowiskowej w Żukowie. Na wstępie głos zabrał dyrektor firmy Ashland, po czym powitał obecnych gości burmistrz gminy Żukowo, życząc wszystkim dzieciom miłej zabawy. Podczas imprezy podsumowującej akcję uczniowie musieli uporać się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów  oraz zaśpiewać piosenkę ekologiczną  przygotowaną wcześniej w szkołach.
Do konkursu przystąpiły  szkoły z Banina, Czeczewa, Glincza, Miszewa, Pępowa, Tuchomia, Żukowa, które razem zebrały319 514 sztuk butelek PET. W zamian za zebrane butelki, które trafią do recyklingu, uczniowie otrzymali sadzonki drzew, które upiększą otoczenie szkoły. Na zakończenie wręczono  upominki oraz  dyplomy za zdobyte miejsca.  Szkoły, które zebrały największą ilość butelek otrzymały nagrody finansowe. I miejsce zdobyła szkoła z Pępowa (85 224 sztuk butelek – 2000zł), II miejsce  szkoła z Czeczewa (72 191 sztuk butelek-1500zł), III miejsce  szkoła z Tuchomia (64 700 sztuk butelek-1000zł). Dodatkowo z każdej szkoły wyróżniono 3 najlepszych zbieraczy, którzy otrzymali nagrody indywidualne. W naszej szkole najwięcej butelek zebrali: Wiktoria Pranczk, Michał Węzeł, Patrycja Krenc. Wszyscy wrócili do domów uśmiechnięci i zadowoleni, a nagrodę finansową przeznaczymy na wycieczkę szkolną do Łeby.

Elżbieta Czaja