Rok Janusza Korczaka w gminie Przodkowo

    W poniedziałek 4 czerwca 2012 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Literackiego na „Wiersz o Januszu Korczaku”. Organizatorem konkursu była Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Czeczewie, zaś konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Przodkowo. Każdy młody twórca musiał nadesłać jeden wiersz zgodny z szeroko pojętym hasłem konkursu. W ten sposób społeczność uczniowska Gminy Przodkowo włączyła się w obchody Roku Janusza Korczaka, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 16 września 2011 roku. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w związku z 70 rocznicą śmierci Korczaka w obozie zagłady w Treblince i 100 rocznicą założenia Domu Sierot.
     Obchody roku Janusza Korczaka zorganizowane w Zespole Szkół w Czeczewie okazały się ciekawym wydarzeniem. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji przemówienia, które napisali uczniowie klasy III gimnazjum. Jego treść była związana z obchodami Roku Korczaka. Następnie  oglądaliśmy spektakl teatralny pt. „ Korczak – sceny z życia”  do którego  scenariusz napisała Sandra Leman, uczennica z klasy I gimnazjum.
          Przedstawienie zostało wzbogacone prezentacją multimedialną, której moderatorami byli uczniowie klasy III gimnazjum. Widowisko miało na celu ukazanie sytuacji rodzinnej Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), który pochodził z zamożnej i cenionej rodziny żydowskiej. Główny bohater wcielający się w postać młodego Korczaka zaprezentował samotność dziecka i alienację w relacjach rodzinnych Goldszmitów. Pozostawiony sam sobie mały Henryk mimo dostatku materialnego odczuwa lęk i smutek spowodowany brakiem ciepła  ze strony rodziców i siostry. To wszystko będzie miało wpływ na dalsze życie Korczaka, który dokona przewartościowania ideałów. Dzięki swojej wrażliwości i empatii zauważy w dziecku człowieka, któremu poświęci się bez granic.
    Drugim przedstawieniem, które obejrzeliśmy tego dnia, był spektakl pt. „Samotne anioły”  do scenariusza Zuzanny Trzebiatowskiej, uczennicy z klasy V szkoły podstawowej. W tej odsłonie młodzi aktorzy z klasy V opowiedzieli o atmosferze panującej w sierocińcu, poszukiwaniu przyjaźni i życzliwości wśród dzieci i dorosłych. Aktorzy skupili się także na przemyśleniach dzieci ukazując ich wrażliwość i łagodność. Dom sierot staje się namiastką prawdziwego domu, choć nigdy nie jest w stanie go zastąpić. W prowadzonym przez Korczaka domu nie brakuje miłości i przyjaźni, dlatego miejsce to jest tak wyjątkowe dla opuszczonych dzieci. To właśnie w tym miejscu mogą poczuć swoją godność, o którą walczył Korczak.
    Cała część artystyczna, przygotowana przez uczniów naszego gimnazjum i szkoły podstawowej pod opieką dyrektora Jerzego Stachurskiego, w sposób jasny docierała do odbiorcy. Aktorzy w dojrzały sposób wytworzyli odpowiedni nastrój, który wpływał na powagę i skupienie odbiorców.
    W drugiej części uroczystości odbyło się wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu na Wiersz o Januszu Korczaku. Jury w składzie :  Anna Laskowska,  Jerzy Stachurski i Grzegorz Krefta postanowiło przyznać następujące miejsca:
w kategorii klas : IV- VI
I miejsce (równorzędne) : Alicja Szwertfeger za wiersz „ Dziękuję Ci, Panie Korczaku”, Zuzanna Klawikowska za „ Piosenkę o Maciusiu Reformatorze”,
II miejsce (równorzędne) : Krzysztof Wenta  za wiersz „ Janusz Korczak kochał dzieci”, Kamila Konkol za wiersz „ Byłeś i kochałeś”,
III miejsce (równorzędne) : Szymon Pestka za wiersz „Janusz Korczak – przyjaciel dzieci”, Izabela Frankowska za wiersz „Ostatni marsz”.
w kategorii klas : gimnazjum
 I miejsce : Paulina Kulaszewicz za wiersz „ Janusz Korczak”, II miejsce : Sandra Leman za scenariusz „ Korczak – sceny z życia”,  III miejsce : Agata Szreder za wiersz „Janusz Korczak”.
        Nagrodzone wiersze przedstawili uczniowie z klasy VI.

        Szczególne podziękowania, od organizatorów Konkursu, zostały skierowane  pod adresem :  Barbary Brylowskiej,  Elżbiety Pielowskiej oraz Beaty Ludwichowskiej –nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu.
       Warto również nadmienić, że jeden z elementów dekoracji uroczystości w
Zespole Szkół w Czeczewie- portret Korczaka został wykonany przez Lindę Christiansen- uczennicę z klasy VI.

  „Korczak- sceny z życia”, Scenariusz i dialogi: Sandra Leman,  Inscenizacja i opieka artystyczna: Jerzy Stachurski, Oprawa plastyczna- multimedia i realizacja dźwięku: uczniowie z  kl. III gimnazjum,

Współpraca pedagogiczna: Ewa Chmielowska, Wykonawcy: uczniowie z klasy I gimnazjum Zespołu Szkół w Czeczewie.
„Samotne anioły”, Scenariusz i dialogi: Zuzia Trzebiatowska, Inscenizacja i opieka artystyczna: Jerzy Stachurski, Oprawa plastyczna- multimedia i realizacja dźwięku: uczniowie z kl. III gimnazjum, fotografie: Anna Laskowska, współpraca pedagogiczna: Hanna Wenta, Wykonawcy: uczniowie z klasy V szkoły podstawowej  z Zespołu Szkół w Czeczewie.
Premiera obu przedstawień:04.06.2012 r.

GK

Foto: Anna Laskowska