„Drogi księże Jubilacie, drodzy Goście, gromadzimy się dzisiaj w naszej szkole w tak podniosłej chwili, jaką jest Jubileusz kapłaństwa. Pragniemy wraz z czcigodnym Jubilatem podziękować i uwielbić Boga za wszelkie dobro, jakie zostało dane Jemu, a za pośrednictwem Jego kapłańskiej posługi także nam. Zatrzymujemy się wszyscy, aby popatrzeć wstecz i głębiej zrozumieć to, czym zostaliśmy obdarowani. Świętowanie odgrywa ważną rolę w naszym życiu, gdyż jest to czas uświadomienia sobie, z czego wyrasta to, w czym uczestniczymy na co dzień. Bez świętowania szybko stajemy się barbarzyńcami, nieświadomymi wielkości otrzymanego daru. Dlatego powróćmy do źródła dzisiejszego Jubileuszu. Co jest tym źródłem? Jest nim łaska powołania”. Tymi oto pięknymi słowami przygotowanymi przez katechetkę Grażynę Damps w miniony piątek, tj. 24.05.2013 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie rozpoczęliśmy uroczystość z okazji Jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ks. Józefa Kuchta – proboszcza parafii p.w. św. Józefa w Czeczewie. {joomplucat:85 limit=4|ordering=random} Gościem honorowym uroczystości był ks. proboszcz Józef Kuchta. Ponadto w uroczystości udział wzięli : ks. prałat Franciszek Rompa – dziekan dekanatu Kielno, Eugeniusz Pryczkowski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Violetta Karnowska- dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Pomieczynie, Grażyna Grzenkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilanowie, Leszek Okoń- dyrektor Szkoły Podstawowej w Szarłacie, Grzegorz Machola – wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie, Jarosław Plichta – kierownik Posterunku Policji w Przodkowie, przedstawiciele Rady Rodziców : Barbara Dampc, Grzegorz Skorowski. O drodze życiowej i zainteresowaniach drogiego Jubilata mówili uczniowie klasy I gimnazjum. Ksiądz Józef Kuchta urodził się 21.07.1962 roku w Kartuzach. W tym mieście spędził dzieciństwo i uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2. Po jej ukończeniu naukę kontynuował w Gdańsku, w Technikum Budowlanym – Państwowych Szkół Budownictwa. W 1982 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze Pelplińskiej, z rąk ks. biskupa Mariana Przykuckiego w dniu 22 maja 1988 r. W dniu 23.02.1988 r. uzyskał magisterium na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1988 – 1995 był wikarym w Kosakowie; 1995-2000 w Gdańsku – Żabiance; 2000-2001 w Gdańsku – Emaus. Od dnia 15 grudnia 2001 roku został proboszczem /został ustanowiony proboszczem parafii p.w. św. Józefa w Czeczewie. Od roku 1988 był nauczycielem religii najpierw przy parafii, a następnie w Szkole Podstawowej w Mostach oraz Dębogórzu/1989-1995/, Szkole Podstawowej nr 89 w Gdańsku – Oliwie oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdańsku/1995-2000/, Szkole Podstawowej nr 14 w Gdańsku oraz Prywatnym Gimnazjum „Lingwista” w Gdańsku/2000-2001/.Jako pedagog posiada stopień awansu zawodowego – nauczyciel mianowany. Ksiądz Józef Kuchta od lat młodości interesuje się hodowlą ptaków egzotycznych, między innymi : kanarków, papug. Jest autorem poradnika Kanarki, czyli Kompedium wiedzy o hodowli, pielęgnacji i o rasach tych delikatnych śpiewaków świata. W 2012 r. ks. Józef Kuchta – otrzymał nagrodę „Perła Kaszub” za przeprowadzone inwestycje tworzące przyjazną przestrzeń wokół kościoła w Czeczewie. Zgromadzeni mogli także poznać duszpasterza dzięki odczytanemu wywiadowi, który został przeprowadzony przez uczniów klasy VI. Ksiądz w udzielonym wywiadzie wspominał między innymi okres studiów w Seminarium, wypowiadał się na temat szczególnych wydarzeń, które miały miejsce w czeczewskim kościele, podczas ceremonii kościelnych, a także przygotowań do kazań. Opowiedział również o swoich zainteresowaniach przyrodą. Zapewne pokłosiem tego zainteresowania jest doskonała znajomość ptaków egzotycznych, a także autorskie kompendium wiedzy poświęcone tym wyjątkowym istotom, którymi zainteresowali się także niektórzy uczniowie klasy III gimnazjum, przygotowujący prezentację multimedialną poświęconą tymże ptakom. Na naszego drogiego Jubilata wszyscy goście mogli także spojrzeć przez pryzmat naszych najmłodszych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym „Ksiądz Proboszcz w oczach najmłodszych dzieci”. Każda z prac, a wszystkie były niepowtarzalne i piękne sprawiły wiele radości dostojnemu Jubilatowi. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności, których co nie miara w wymiarze aktorsko – wokalnym. Prezentem więc było przedstawienie „Jubileusz” zrealizowane przez uczniów szkoły do scenariusza Natalii Weyer – uczennicy klasy V. Prezentem oczywiście dla naszego kapłana, tak długo i pieczołowicie przygotowywanym pod czujnym okiem reżysera Jerzego Stachurskiego. Z humorystycznym zabarwieniem zaprezentowane przedstawienie traktujące o ważnym wydarzeniu, jakim jest jubileusz 25 – lecia kapłaństwa przypadło do gustu wszystkim gościom. Ciekawe dialogi, stroje, a także scenki pantomimiczne wzbogaciły występ uczniów, ukazując zarazem i to bardzo trafnie bardzo skromną osobowość księdza proboszcza, w którego rolę doskonale wcielił się Mateusz Dampc – uczeń klasy V. Nasz gość honorowy miał okazję przekonać się, że to nie pierwszy i ostatni prezent tego popołudnia z ogromnym szacunkiem i zaangażowaniem od naszych uczniów przekazany. Oprócz tego niezwykle wartościowym prezentem okazały się dedykowane księdzu przez naszych uczniów i w ich wykonaniu prezentowane piosenki do słów i muzyki Jerzego Stachurskiego. Prezent to specjalnej wagi, bo przygotowany specjalnie na okazję tej uroczystości. Mowa tu o piosence „Piękne chwile” i „Świątek”. Każda z tych piosenek zasługuje na szczególną uwagę ze względu na wymiar dydaktyczny i interesującą warstwę rytmiczno- brzmieniową. Bardzo ciekawą kompozycję stanowił również utwór „Piosenka Dominiki – JP II” do słów Dominiki Słupek – uczennicy klasy VI i muzyki Jerzego Stachurskiego. Każda z prezentowanych kompozycji przypadła do gustu zebranym, którzy mogli podziwiać umiejętności wokalno – artystyczne naszych uczniów. W związku z trwającym „Rokiem wiary” miłą niespodzianką dla proboszcza okazały się przygotowane przez uczniów klas gimnazjalnych refleksje, wiersze i myśli na temat wiary. Bardzo dojrzałe, a zarazem przemyślane teksty zostały odczytane przez autorów prac : Martynę Leman, Paulinę Kurowską, Sylwię Wentk, Weronikę Krauza, Lindę Christiansen, Klaudię Dampc. Uczennice podkreśliły, iż w wymiarze duchowym wiara jest aktem, który opiera się na zaufaniu, jakim darzymy Boga. Jest to akt wpływający na osobowość, sposób myślenia i postrzeganie świata. Mimo, iż wiara jest sprawą indywidualną i osobistą, to może mieć różne znaczenia dla każdego z nas. Bez względu na wszystko jest potrzebna w pokonywaniu codziennych trosk i życiowych problemów. Dla wielu jest nadzieją i zaufaniem na lepsze jutro. Zostały one zamieszczone w gazetce szkolnej „Czeczewskie oko” nr 48/2013 r. w całości poświęconej Jubilatowi. Punktem kulminacyjnym uroczystości były podziękowania i życzenia. Jako pierwszy głos zabrał Jubilat, który bardzo serdecznie podziękował za ogromną pracę jaka została włożona w przygotowanie uroczystości. Wyrazy uznania zostały złożone na ręce gospodarza placówki, nauczycieli oraz wszystkich uczniów. Ksiądz proboszcz podkreślił, że zawsze mógł liczyć na swoich parafian. Sprawując posługę w parafii p.w. św. Józefa w Czeczewie jako przewodnik duchowy jednoczył ludzi z Bogiem. Naręcza kwiatów oraz ciepłe słowa życzeń od zgromadzonych gości dopełniły tę piękną uroczystość. Ks. prałat Franciszek Rompa podczas swojego wystąpienia podkreślił, iż ks. Kuchta jest nie tylko przyjacielem szkoły, ale także bardzo lubianym przyjacielem dekanatu. Dziekan wspomniał życiową drogę kapłana, która już trwa 25 lat. Przez ten czas umiłowany kapłan zasiał wiele dobra w ludzkich sercach, zaś Jego posługa jest wielkim szczęściem dla całej wspólnoty parafialnej. Słowa wielkiego uznania zostały również skierowane pod adresem recytatorów, śpiewaków, autorów przedstawień, piosenek, refleksji, wierszy i myśli. Wielkim uznaniem i wdzięcznością został obdarzony także kompozytor, muzyk i dyrektor w jednej osobie – p. Jerzy Stachurski, inicjator uroczystości i główny jej moderator. Do życzeń dołączyli się także dyrektorzy szkół, którzy życzyli przede wszystkim dużo zdrowia, wszelkich łask i sił fizycznych potrzebnych do wypełniania posługi kapłańskiej. Z kolei starszy aspirant Jarosław Plichta- kierownik Posterunku Policji w Przodkowie życzył sił duchowych w codziennej pracy kapłańskiej i dalszej ofiarnej służby na rzecz parafian. Słowa wdzięczności za dar kapłaństwa wyraził także p. Eugeniusz Pryczkowski, który przypomniał o dobrym słowie i modlitwie Jubilata już od 10 lat witającego pielgrzymów podążających do Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu przekazał na ręce proboszcza unikatowe książki traktujące o Czeczewie i mieszkańcach tej parafii. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć i nie zabrakło życzeń od pracowników i społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół w Czeczewie. „Życzymy Ci, drogi księże Jubilacie, abyś w tym święcie pozostał wiernym świadkiem i niezłomnym pasterzem, jak błogosławiony Jan Paweł II. Niech on nieustannie wspiera Cię w tej pasterskiej posłudze. W dzisiejszych czasach, pełnych wrogości do Chrystusa i Kościoła, życzymy Ci niezłomnej pewności. Abyś pełen mocy Ducha Świętego stale umacniał swoich braci i siostry w wierze. Życzymy, aby parafia dalej się rozwijała i abyś zawsze miał obok siebie mądrych i oddanych współpracowników, prawdziwych przyjaciół w wierze. Dziękujemy Ci za Twoją dyskretną, pełną skromności przyjaźń, bo nigdy nie chciałeś być w centrum uwagi, aby błyszczeć i zbierać honory. Drogi księże Józefie, pozwól, że w dniu Twojego Jubileuszu – 25 – lecia kapłaństwa – my tutaj zebrani wypowiemy te proste słowa: dobrze, że jesteś! Dobrze, że powiedziałeś Bogu „tak”! Dobrze, że czynisz to od ponad 25 lat- niech tak będzie do końca Twoich dni. A Matka Boża Częstochowska, u której tronu rozpoznałeś swoje powołanie, której tak gorliwie służyłeś przez tyle lat, niech Ci wyprasza łaski i siły potrzebne do wypełniania do końca Twojej pasterskiej posługi. Niech Cię prowadzi prostą drogą do nieba”. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przy kawie.
Grzegorz Krefta