Na holu Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie w dniu 27.06.2013 r. odbyła się uroczystość pożegnania ze szkołą uczniów klasy III gimnazjum. Początek spotkania to wprowadzenie pocztu flagowego. Odegrano i wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Dyrektor Jerzy Stachurski po słowach powitania skierowanych do zaproszonych gości, uczniów, rodziców     i nauczycieli powiedział m.in. : – Dzisiaj nadszedł czas rozstania, czas podsumowania tego, czego nauczyliśmy się razem i co przeżyliśmy.
Drodzy Absolwenci, dzisiaj nadszedł czas na opuszczenie szkolnych murów. Choć chwila ta zamyka pewien rozdział waszego życia, to możemy teraz przywołać słowa bł. Jana Pawła II :

„Ogromnie wiele zależy od tego,
jaką każdy z was przyjmie miarę swojego życia,
swojego człowieczeństwa”.     
         
Drodzy Absolwenci, Wchodzicie w nową erę życia, przed Wami przyszłość. Pamiętajcie, że świat należy do nas, bo przyszłość to młodzież.
Pan dyrektor złożył także szczególne podziękowania : – Szczególne słowa uznania i podziękowania dyrektor skierował do Rodziców, którzy byli dobrymi partnerami wspierającymi działania wychowawcze szkoły. Serdecznie podziękował nauczycielom – za konsekwencję nierzadko determinację, otwartość,  wierność, cierpliwość, doskonalenie umiejętności, za wszystkie te cechy, które nie bójmy się użyć tego słowa, składają się na miłość do szkoły oraz Księdzu Proboszczowi za kierowanie uczniów ku dobru. Dyrektor podziękował władzom samorządowym za wszelkiego rodzaju wsparcie, za wiarę w marzenie o coraz lepszej szkole!
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Przodkowo, który życzył absolwentom podejmowania mądrych decyzji i podążania śladami marzeń, które pozwolą rozwijać swoje zainteresowania i zamiłowania. Pan Wójt życzył także samych sukcesów osiąganych w szkołach ponadgimnazjalnych. Tego dnia jeszcze jedno bardzo szczególne podziękowanie złożył w swoim imieniu i Rady Pedagogicznej Pan dyrektor na ręce Wójta Gminy Przodkowo, za wspieranie inicjatyw edukacyjnych i wychowawczych realizowanych w naszej placówce. Podziękował także Dariuszowi Toporkowi – Radnemu Gminy Przodkowo za pracę na rzecz szkoły.
Po słowach gości swoich kolegów i koleżanki pożegnali uczniowie klasy II gimnazjum. Ta część uroczystości poświęcona była przede wszystkim wspomnieniom, a zdjęcia wspólnie spędzonych chwil w murach szkoły przysporzyły wychowawcom tej klasy : p. Danucie Kitowskiej, p. Lucynie Reiter-Szczygieł, p. Annie Laskowskiej wielu wzruszeń. Miłym akcentem uroczystości były podziękowania skierowane przez absolwentów do wychowawców, nauczycieli, pracowników obsługi szkoły i piękne kwiaty wręczone podczas uroczystości.

Gimnazjalistów pożegnała także wychowawca klasy Lucyna Reiter-Szczygieł:

„Drodzy Uczniowie – Absolwenci Zespołu Szkół w Czeczewie”
Serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie na tak ważną w Waszym i moim życiu uroczystość.
Cieszę się, że stałam się cząstką historii Waszego życia, że było mi dane dzielić z Wami trud edukacji w tej szkole. Wiem, że zabrakło mnie w najważniejszych momentach Waszej edukacji ale los napisał nam taki właśnie scenariusz.
W mojej pamięci jednak pozostanie wiele chwil spędzonych z Wami tu obecnymi ale też z uczniami, którzy kontynuowali edukację w innych szkołach – Oliwierem Jędrzejewskim, Wojmirem Przybyszewskim, Michałem Słupkiem i Michałem Skrzyńskim. Głęboko w pamięci mam Wasze pierwsze próby aktorskie i wiele przedstawień, które zaprezentowaliście tu na tym holu pod okiem Pana Dyrektora. Cieszę się, że mogłam pokazać Wam podczas naszych wycieczek: Biskupin, Słupsk, Bytów, Wejherowo czy pobliskie Bielickowo. Nie zapomnę naszych wigilii, łamania się opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd. Miło było biesiadować z Wami przy ognisku podczas Świata Pieczonego Ziemniaka czy kuligu klasowego.
I choć nie zawsze pęd do wiedzy był wielki to wiem, że na Was zawsze można było liczyć i w bibliotece, przy odnawianiu klasy i na szkolnym boisku.
Teraz wyruszacie w nową drogę, nowa przestrzeń, każdy z Was pójdzie w swoją stronę.
Życzę Wam byście dokonywali dobrych wyborów, spotykali dobrych i życzliwych ludzi. Aby byli przy Was przyjaciele, którzy zawsze pocieszą dobrym słowem.
Życzę też niezapomnianych wakacji a po nich byście odważnie przekroczyli mury wybranych przez Was szkół i z sukcesami ubogacali swoją wiedzę z nowymi nauczycielami i kolegami.
Idźcie przed siebie, z podniesionym czołem z wiarą, nadzieją i miłością w sercu. Odkrywajcie świat i zgłębiajcie jego tajemnice. A gdy znajdziecie już swoje miejsce bądźcie dumni z tego co macie, kim jesteście i skąd pochodzicie.
Kończąc chciałabym zadedykować Wam wiersz:

„Do zobaczenia w dorosłym życiu
Na innej drodze, na innym szlaku
Z bagażem wspomnień na dnie, w ukryciu
Wśród masy pytań w pełnym plecaku.
Przyszłość jak wielki znak zapytania
Pełna rozterek i niepokoju.
Bez odpowiedzi na takie pytania
W codziennej pracy, w chwilach spokoju.
Stoicie w progu tej waszej drogi
Tacy malutcy, tacy nieśmiali
Z cichą nadzieją, by los nie był srogi
Byście do celu dotarli cali
Otwarci, prawi, pełni miłości,
Idźcie odważnie przez wasze życie,
By w końcu drogi bez wątpliwości
W lustro popatrzeć na swe odbicie”.

Tegoroczni absolwenci, to : Karol Cyman, Justyna Dampc, Monika Dampc, Karolina Dziecielska, Oskar Formella, Natalia Jasińska, Maria Kanka, Wioletta Kun, Aneta Magrean, Kamil Paczoska, Dawid Pupacz, Grzegorz Richert, Barbara Rutkowska, Robert Sypion, Weronika Sypion, Zuzanna Szwemin, Karol Tatarczyk, Kamil Toporek, Magdalena Toporek, Łukasz Wenta, Patryk Wierzinski, Natalia Wilczewska.
Zdjęcie zbiorowe klasy z Balu Absolwenta, dnia 29.06.2013 rok.
{joomplucat:102 limit=4|ordering=random}
Grzegorz Krefta