Z Panią Elżbietą Czaja, nauczycielką z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie obchodzącą Jubileusz 30- lecia pracy zawodowej rozmawiały: Agnieszka Zabrocka i Sandra Leman.
Dlaczego zdecydowała się Pani na wybór takiego zawodu?
– Zawód, który wybrałam daje mi wiele satysfakcji i radości. Dzięki tej pracy mam ciągły kontakt z małymi dziećmi, które są szczere i radosne. Praca ta daje mi też możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, zadowoleniem z osiągnięć uczniów oraz możliwość nauczenia i uczenia się od innych.
Skąd zainteresowanie zawodem, który wykonuje Pani od 30 lat?
– Nie mam rodzinnej tradycji nauczycielskiej, ale zawód ten wybrałam będąc jeszcze dzieckiem. Lubiłam opiekować się dziećmi i bawić się z koleżankami „w szkołę”. Późniejszy wybór drogi kształcenia to ukończenie liceum, praca jako opiekunka grupy kolonijnej, studium nauczycielskie i studia. W tym zawodzie pracuję długo i nigdy nie żałowałam swojej decyzji. Staram się dać z siebie wszystko, szukam codziennie nowych wyzwań, a od dzieci czerpię siłę, radość życia i ciągle czegoś uczę się od nich.
Jakie wydarzenie utkwiło najbardziej w Pani pamięci w pierwszym roku pracy w naszej szkole?
– Swoją pierwszą pracę rozpoczęłam w Kłosowie, natomiast od 1994r. pracuję w Czeczewie. Wówczas moją pierwszą grupą była klasa „O”, którą bardzo miło wspominam. Ten rok był nowy dla dzieci, jak i dla mnie. Najbardziej utkwiło mi w pamięci zdarzenie, kiedy wspólnie robiliśmy piękny latawiec i chcieliśmy, aby pofrunął wysoko do nieba. Gdy już byliśmy na górce, okazało się, że nie ma wiatru i niezadowoleni wróciliśmy do szkoły.
W przeciągu wszystkich lat Pani pracy, co może Pani powiedzieć o uczniach? Czy bardzo się zmieniają?
– Dawniej uczniowie zdobywali wiedzę z książek, a podczas przerw między lekcjami wymieniali obrazki z gum balonowych i wklejali kolorowe obrazki do albumów. Wtedy zabawa i nauka w znacznie większym stopniu zależała od chęci i wyobraźni uczniów. Obecnie uczniowie wymieniają się informacjami w ciągu zaledwie kilku sekund, pobierają z sieci informacje na każdy interesujący ich temat, posługują się telefonem komórkowym, piszą SMS- y. W dzisiejszych czasach technologia sprawiła, że uczniowie są bardziej otwarci, śmiali i odważni.
Czego Pani życzyć na kolejne lata pracy?
– Na kolejne lata pracy życzyłabym sobie zdrowia, energii i wytrwałości, aby móc w pełni realizować swoje plany zawodowe.
Bardzo dziękujemy za rozmowę i oczywiście życzymy wiele zdrowia, energii oraz wytrwałości na kolejne lata pracy zawodowej.