Z Panią Marią Warmowską, nauczycielką z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie obchodzącą Jubileusz 25- lecia pracy zawodowej rozmawiały: Agnieszka Zabrocka i Sandra Leman.

Czy od zawsze Pani myślała, że będzie nauczycielem?

– Zawód ten wybrałam właściwie przypadkowo, a z perspektywy czasu wiem, że Opatrzność tak mną pokierowała. Nigdy nie żałowałam tej decyzji, gdyż  okazało się, że praca z dziećmi dawała mi i daje nadal wiele satysfakcji, choć jest trudna.

Czy praca z dziećmi zawsze sprawia Pani przyjemność?

  Sądzę, że tak. W końcu wytrwałam 25 lat w tej pracy, a wydaje mi się, że zaczynałam całkiem niedawno.

Jakie są wady, a jakie zalety pracy nauczyciela?

– Wadą jest częsty ból gardła i chrypka oraz urlop w narzuconym terminie. Zalet jest zdecydowanie więcej, np. radość, gdy widzę jak uczniowie robią postępy w nauce, pokonują trudności, rozwijają się.

Czy praca nauczyciela jest odpowiedzialną pracą?

– Praca nauczyciela jest bardzo odpowiedzialna, a szczególnie praca, którą ja wykonuję, z najmłodszymi dziećmi, ponieważ to my, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej wprowadzamy dzieci w świat literek, cyferek, uczymy je wszystkiego od podstaw. Musimy rozpoznać ich predyspozycje, talenty, odpowiednio nimi pokierować, ale przede wszystkim szczególną opieką musimy otoczyć dzieci, które mają kłopoty w nauce, aby jak najlepiej poradziły sobie w dalszej edukacji.

Jak wspomina Pani swoich nauczycieli?

– Swoich nauczycieli wspominam z sympatią. Z największym sentymentem wspominam jednak panią od matematyki w szkole podstawowej. Była wymagająca, a zarazem przyjazna.

Bardzo dziękujemy za rozmowę i oczywiście życzymy wiele zdrowia, energii oraz wytrwałości na kolejne lata pracy zawodowej.