21.10.2013 r. odbyło się spotkanie uczniów z Zespołu Szkół w Czeczewie z dr Iwoną Pietkiewicz i prof. dr hab. Antonim F. Komorowskim-naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej i członkami Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Tematem spotkania były latarnie morskie jako element: historii, techniki i turystyki.
Jego program składał się:
w I części z:
-wykładu pt. „Latarnie morskie polskiego wybrzeża”,
– omówienia publikacji: „Najstarsze latarnie morskie zatoki Gdańskiej”, „Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża”, „”Latarnia morska i stacja ratownictwa brzegowego Ustka”(książki zostały przekazane do Biblioteki szkolnej),
W II części uczniowie z klasy: IV, VI i I gimnazjum skierowali do Gości wiele pytań.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania.
-Kto i kiedy wymyślił/zbudował pierwszą latarnię morską ?,
Za najstarszą i najbardziej znaną latarnię morską uważa się latarnię zbudowaną przez starożytnych Egipcjan w 300 r. p. n. e. w delcie rzeki Nil. Wzniesiono ją na wyspie Faros należącej do Aleksandrii. Była to najprawdopodobniej wysoka 100 m wieża, zbudowana z białego kamienia o kształcie piramidy na szczycie, na której przez całą dobę płonął ogień.
-Jak wyglądała praca latarnika dawniej, a jak wygląda dzisiaj ?,
Służba i życie na latarni zmieniało się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i postępem technicznym. Do zadań pierwszych latarników należało oprócz pilnowania płonącego na szczycie wieży ognia również zaopatrywanie paleniska w duże ilości materiału palnego. W późniejszym okresie latarnicy dbali o czystość soczewek oraz lamp olejowych i gazowych, będących źródłem światła latarni morskich w XIX i początkach XX w. Obecnie latarnicy to rzemieślnicy pilnujący prawidłowego działania pracujących automatycznie elektrycznych systemów świetlnych.
-Czy praca latarnika jest trudna ?
Kiedyś należała do trudnych i odpowiedzialnych. Obecnie jest wymagająca i mniej trudna.
-Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby być latarnikiem ?,
Nie ma szkoły specjalistycznej kształcącej latarników. Latarnicy w większości mają ukończone średnie szkoły o profilu elektrycznym.
– Gdzie znajduje się największa latarnia morska ?
W Polsce najwyższą latarnią morską jest latarnia w Świnoujściu, ma ona 68 metrów wysokości.
-Na jaką odległość sięga światło wysłane przez latarnie morskie ?,
W Polsce najdalej światło latarni morskiej wysyłane jest na odległość 23-25 mil morskich czyli około 42-46 km.
-Na czym polegają trudności architektoniczne w budowie latarń morskich ?,
Główne trudności związane były z dostarczaniem budulca czyli cegieł w miejsca trudno dostępne, w pobliże brzegu morskiego i plaż, gdzie w XIX w. powstało większość polskich latarni morskich.
-Czy w obecnym czasie latarnie morskie są potrzebne ?,
W XXI w. latarnie tracą na znaczeniu jako znaki nawigacyjne. Obecnie potrzebne są głównie żeglarzom pływającym na jachtach i małym kutrom rybackim, które nie mają nowoczesnego wyposażenia nawigacyjnego, jakim są np. mapy elektroniczne i GPS.
-Co warto wiedzieć o polskich latarniach morskich ?,
Na pewno warto wiedzieć, że na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego latarnie zostały zbudowane w większości w XIX w. Jest ich 15 z czego 13 jest udostępnionych dla ruchu turystycznego.
(odpowiedzi są autoryzowane)
Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie.
przygotował: JW
Foto: Anna Laskowska