21.10.2013 r. odbyło się spotkanie uczniów z Zespołu Szkół w Czeczewie z dr Iwoną Pietkiewicz i prof. dr hab. Antonim F. Komorowskim-naukowcami z Akademii Marynarki Wojennej i członkami Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.

Tematem spotkania były latarnie morskie jako element: historii, techniki i turystyki.

Jego program składał się:

w I części z:

-wykładu pt. „Latarnie morskie polskiego wybrzeża”,

– omówienia publikacji: „Najstarsze latarnie morskie zatoki Gdańskiej”, „Morskie drogowskazy polskiego wybrzeża”, „”Latarnia morska i stacja ratownictwa brzegowego Ustka”(książki zostały przekazane do Biblioteki szkolnej),

W II części uczniowie z klasy: IV, VI i I gimnazjum skierowali do Gości wiele pytań.

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania.

-Kto i kiedy wymyślił/zbudował pierwszą latarnię morską ?,

Za najstarszą i najbardziej znaną latarnię morską uważa się latarnię zbudowaną przez starożytnych Egipcjan w 300 r. p. n. e. w delcie rzeki Nil. Wzniesiono ją na wyspie Faros należącej do Aleksandrii. Była to najprawdopodobniej wysoka 100 m wieża, zbudowana z białego kamienia o kształcie piramidy na szczycie, na której przez całą dobę płonął ogień.

-Jak wyglądała praca latarnika dawniej, a jak wygląda dzisiaj ?,

Służba i życie  na latarni zmieniało się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i postępem technicznym. Do zadań pierwszych latarników należało oprócz pilnowania płonącego na szczycie wieży ognia  również zaopatrywanie paleniska w duże ilości materiału palnego. W późniejszym okresie latarnicy dbali o czystość soczewek oraz lamp olejowych i gazowych, będących źródłem światła latarni morskich w XIX i początkach XX w. Obecnie latarnicy to rzemieślnicy pilnujący prawidłowego działania pracujących automatycznie elektrycznych  systemów świetlnych.

-Czy praca latarnika jest trudna ?

Kiedyś należała do trudnych i odpowiedzialnych. Obecnie  jest  wymagająca i mniej trudna.

-Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby być latarnikiem ?,

Nie ma szkoły specjalistycznej kształcącej latarników. Latarnicy w większości mają ukończone średnie szkoły o profilu elektrycznym.

– Gdzie znajduje się największa latarnia morska ?

W Polsce najwyższą latarnią morską jest latarnia w Świnoujściu, ma ona 68 metrów wysokości.

-Na jaką odległość sięga światło wysłane przez latarnie morskie ?,

W Polsce najdalej światło latarni morskiej wysyłane jest na odległość 23-25 mil morskich czyli około 42-46 km.

-Na czym polegają trudności  architektoniczne w budowie latarń morskich ?,

Główne trudności związane były z dostarczaniem budulca czyli cegieł w miejsca trudno dostępne, w pobliże brzegu morskiego i plaż, gdzie w XIX w. powstało większość polskich latarni morskich.

-Czy w obecnym czasie latarnie morskie są potrzebne ?,

W XXI w. latarnie tracą na znaczeniu jako znaki nawigacyjne. Obecnie potrzebne są głównie żeglarzom pływającym na jachtach i małym kutrom rybackim, które nie mają nowoczesnego wyposażenia nawigacyjnego, jakim są np. mapy elektroniczne i GPS.

-Co warto wiedzieć o polskich latarniach morskich ?,

Na pewno warto wiedzieć, że na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego latarnie zostały zbudowane w większości w XIX w. Jest ich 15 z czego 13 jest udostępnionych dla ruchu turystycznego.

(odpowiedzi są autoryzowane)

Inicjatorem spotkania było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie.

przygotował: JW

Foto: Anna Laskowska