„Oto dom mój: cztery ściany wiersza

                                                               W mojej pięknej ojczyźnie-polszczyźnie”

                                                                                               Julian Tuwim

 29  października 2013  r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom 14. edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego na „Wiersz o muzyce”. Patronat honorowy nad konkursem objął wójt gminy Przodkowo, Andrzej Wyrzykowski.

Uroczystą galę zakończenia konkursu

poprowadził Jerzy Stachurski, dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie. Uroczystość swoją obecnością uświetnił m.in. ks. Józef Kuchta, proboszcz parafii w Czeczewie oraz Madgalena Szyłejko- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie.

                         Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego

ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej, był jednym z tematów tegorocznego konkursu oraz okazją do oddania hołdu tym wielkim twórcom. Jak powiedział J. Stachurski: „Julian Tuwim to odkrywca polszczyzny, jej kolorytu, rytmiki i szelestu słów. To „mistrz nad mistrzami: z którym warto wędrować po szlakach języka polskiego.

Witold Lutosławski  to twórca wielkich dzieł symfonicznych a także utworów o charakterze pedagogicznym oraz piosenek dla dzieci których napisał ponad 40 -m.in. Spóźniony słowikO panu Tralalińskim do słów Juliana Tuwima. Dzieła Witolda Lutosławskiego są obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat. Witold Lutosławski w twórczości muzycznej był  obywatelem świata, a w działalności publicznej – gorącym i szczerym patriotą”.

Podczas uroczystości prezentację PP o W. Lutosławskim przygotowali: Sylwia Wentk i Krzysztof Szewczyk z kl. III gimnazjum.

                                         W konkursie „na wiersz o muzyce”

wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów. Każdy uczestnik konkursu nadesłał jeden wiersz, związany z szeroko pojętą tematyką muzyczną m.in.: pięknem utworów muzycznych, życiem kompozytorów, budową i barwą dźwięków instrumentów muzycznych, pięknem tańców (ludowych, współczesnych), muzyką Fryderyka Chopina oraz twórczością Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego.

 

Konkurs rozstrzygnięto

w grupach wiekowych klas: I-III, IV-VI i klas gimnazjalnych. Komisja pod przewodnictwem dr Małgorzaty Klinkosz z Uniwersytetu Gdańskiego, oceniła w dniach:24-25. 10.2013 r. nadesłane prace 124 autorów.

Kategoria klas I-III :

I miejsce:

Anna Frankowska , Szkoła Podstawowa w Wilanowie , nauczyciel prowadzący: Elżbieta Pielowska

Amelia Formela, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie, nauczyciel prowadzący: : Janina Wenta

II miejsce:

Konstancja Kitowska , Szkoła Podstawowa w  Kożyczkowie, nauczyciel prowadzący: Aldona Drywa

Julia Dampc, Magdalena Kreft, Szkoła Podstawowa w Czeczewie, nauczyciel prowadzący: Jolanta Keler

III miejsce:

Joachim Szczygieł, Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem w Dobrzewinie-Karczemkach,

Jakub Złoch, Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie. nauczyciel prowadzący: Aldona Drywa,

Patryk Hening, Nicola Złoch,  Szkoła Podstawowa w Kożyczkowie, nauczyciel prowadzący: Lucyna Szutenberg

Wyróżnienia:

Klaudiusz Szlas, Agata Rzeszewicz, Szkoła Podstawowa w  Czeczewie, nauczyciel prowadzący: Danuta Kitowska

 

 

W kategorii klas: IV-VI

 

I miejsce:

Julia Makurat, Szkoła Podstawowa w Chmielnie, nauczyciel prowadzący: Katarzyna Cieszyńska,

Dominika Pioch, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie, nauczyciel prowadzący: Bożena Lejk,

Zuzanna Klawikowska, Szkoła Podstawowa w Wilanowie, nauczyciel prowadzący: Elżbieta Pielowska,

II miejsce:

Monika Łosińska, Szkoła Podstawowa w Chmielnie, nauczyciel prowadzący: Renata Hinca,

Kinga Ziemann, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wybrzeża w  Żukowowie,  nauczyciel prowadzący:  Beata Klein,

Marta Kostrzewska, Szkoła Podstawowa w  Konarzynach , nauczyciel prowadzący: Anna Warsińska,

 

III miejsce:

Emilia Kreft, Szkoła Podstawowa w  Czeczewie,

Dagmara Puzdrowska, Szkoła Podstawowa w  Kożyczkowie, nauczyciel prowadzący: Mariola Czaja,

Weronika Krutysz, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w  Mściszewicach, nauczyciel prowadzący: Jadwiga Bulczak,

Wyróżnienia:

Patrycja Zielke, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w  Leźnie

Angelika Wilczewska, Szkoła Podstawowa w  Czeczewie,

Natalia Weyer , Szkoła Podstawowa w  Czeczewie

 

W kategorii klas gimnazjalnych:

I miejsce:

Joanna Marszk, Zespół Kształcenia i Wychowania im. ks. Antoniego Peplińskiego w Kamienicy Szlacheckiej, nauczyciel prowadzący: Teresa Wejer,

Daria Ziemińska, Gimnazjum w Chmielnie, nauczyciel prowadzący: Blandyna Mirosławska,

Paula Brewka, Gimnazjum w Konarzynach, nauczyciel prowadzący: Anna Warsińska,

II miejsce:

Kamila Szela, Gimnazjum w Gowidlinie, nauczyciel prowadzący: Bożena Dejk,

Natalia Wysocka, Gimnazjum w Konarzynach, nauczyciel prowadzący: Teresa Wojciechowska,

Sylwia Szreder, Gimnazjum w Pomieczynie, nauczyciel prowadzący: Maria Krauza,

Linda Christiansen, Gimnazjum w Czeczewie

III miejsce:

Anna Lejk, Społeczne Gimnazjum Językowe w Lęborku

Edyta Wenta, Gimnazjum w Gowidlinie,

Wyróżnienia:

Oliwia Poprawska, Zespół Szkół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie, nauczyciel prowadzący: Małgorzata Lipińska,

Marta Gizela, Gimnazjum w Chmielnie, nauczyciel prowadzący: Renata Hinca,

Agata Szreder, Gimnazjum w Czeczewie

 

                                            W części artystycznej

nagrodzone wiersze przedstawili uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie oraz  jurorzy-  wiersze z kat. klas I-III .  Piosenki wykonali uczniowie z klasy III i VI szkoły podstawowej. Nagrodzony teledysk w Konkursie  na interpretacje szwedzkiej piosenki przedstawiła Agnieszka Zabrocka: „Klasa III gimnazjum wraz z panią Joanną Groth wzięła udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stena Line pt. „Nakręć się na Szwecję z klasą”. W ramach pracy konkursowej uczniowie nagrali teledyski do szwedzkiej piosenki, który jest jej interpretacją. Gimnazjaliści  z naszej szkoły wybrali piosenkę Sabaton’u pt. ‘Uprising’. Praca ta została zamieszczona na portalu: youtube i facebooku’u.
Dnia 21 października ogłoszono wyniki. Do konkursu przystąpiło 18 klas gimnazjalnych z całej Polski. Klasa III gimnazjum z naszej szkoły otrzymała wyróżnienie za: „mroczną kreację i nietypowy montaż”. 25 października b.r., w Gdyni, na pokładzie promu Stena Line odbyła się gala wręczenia nagród”.

 

Tego dnia odbyło się również

wręczenie medali za udział w konkursie na wiersz o sporcie, który odbył się w ramach XI Biegu Kaszubów im. Franciszka Rzeszewicza – Czeczewo 2013. Jego laureatami zostali:

 uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilanowie( nauczyciel prowadzący: Elżbieta Pielowska):

Klaudia Frankowska, Klaudia Klawikowska, Weronika Król, Monika Krefta,Patryk Kryszewski.

Uczniowie i nauczyciel  otrzymali okolicznościowe medale.

 

Na zakończenie uroczystości,


dyrektor podziękował wójtowi gminy Przodkowo, Radzie Pedagogicznej Zespołu Szkół w Czeczewie oraz nauczycielom: Lucynie Reiter-Szczygieł, Annie Laskowskiej i Grzegorzowi Krefcie, za pomoc w organizacji konkursu.

wk

Foto: Anna Laskowska