„W tę noc świętą, w tę noc ciemną, stał się cud

Dziś rozbrzmiewa  przy stajence tysiąc nut…”

Tysiąc kolędowych nut zabrzmiało w niedzielę 12 stycznia 2014 roku w kościołach parafialnych w Czeczewie i Baninie. Zebrani wierni mogli wysłuchać pięknych kolęd i pastorałek w języku kaszubskim, polskim oraz angielskim. W koncercie udział wzięli: Zespół młodzieżowy „Młodzëzna” z Banina, Zespół dziecięcy „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, Zespół „Mùlczi” z Miszewa oraz uczniowie z klasy V, VI i III gimnazjum z Zespołu Szkół w Czeczewie.

W repertuarze zespołów znalazły się m.in. takie utwory: „Gdy śliczna panna”, „Zrodzony na sankù”, „Bòżiczk”, „Pòjmë z gwiôzdą”. Uczniowie z klasy VI Szkoły Podstawowej w Czeczewie zaśpiewali Last Christmas. Trio uczennic z klasy III gimnazjum (Aleksandra Richter, Natalia Wilczewska i Paulina Kulaszewicz) wykonało nową pastorałkę autorstwa Jerzego Stachurskiego pt. ”W tę noc świętą”. Nowym utworem była również pastorałka „Będą święta”(tekst: Kornelia Paczoska, Aleksandra Formella) , którą zaśpiewali uczniowie z klasy V.

Na zakończenie koncertu, ksiądz proboszcz parafii w Czeczewie Józef Kuchta, pogratulował wykonawcom pięknego śpiewu. Podziękował również Jerzemu Stachurskiemu za podjęcie trudu organizacyjnego tego  muzycznego wydarzenia, które już na stałe wpisało się do kalendarza parafialnego i szkolnego.

Tegoroczny koncert nie byłby możliwy  bez zaangażowania także innych osób m.in. Lucyny Reiter-Szczygieł ( nauczycielki ZS Czeczewo), szkolnego informatyka, Eugeniusza Pryczkowskiego – wiceprezesa ZK-P w Baninie oraz rodziców, którzy zapewnili wykonawcom transport.

Osobne podziękowania należą się Radzie Rodzicom z Zespołu Szkół w Czeczewie, którzy przygotowali młodym artystom ciepłą herbatkę i słodki poczęstunek oraz paniom z obsługi ZS Czeczewo.

                                                                                                         L. Reiter- Szczygieł

                                Jasełka w Czeczewie i Pomieczynie

12 stycznia 2014 r. w kościele parafialnym p.w. św. Józefa, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Józefa Kuchty, podczas mszy św., zostały przedstawione jasełka. W tym widowisku, którego treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem, przygotowanym z dużym rozmachem, zaprezentowało się czterdziestu młodych artystów. Wśród nich byli uczniowie  wprawieni scenicznie jak i ci, którzy, z wielka tremą, wystąpili po raz pierwszy. Po zakończeniu Jasełek wszyscy młodzi artyści zostali obdarowani gromkimi brawami.  W szkole czekał na nich słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.

O godz. 13:20 uczniowie występujący w Jasełkach oraz Trio uczennic z klasy III gimnazjum (Aleksandra Richter, Natalia Wilczewska i Paulina Kulaszewicz)  wraz z opiekunami pojechali do szkoły w Pomieczynie, by uczestniczyć w XXII finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy .

Wyjazd do Pomieczyna był możliwy dzięki życzliwości Firmy Trans-Bach z Przodkowa. 

                                                                                                 Grażyna Damps

 foto: Anna Laskowska, L. Reiter- Szczygieł