W Tygodniu Kaszubskim, który organizowany jest corocznie w przodkowskim Przedszkolu udział wzięli również uczniowie ze szkoły w Czeczewie.

W dniu 6 marca uczniowie klasy VI wraz z nauczycielami Jerzym Stachurskim i Lucyną Reiter-Szczygieł przygotowali dla maluchów piosenki w języku kaszubskim.

Na początku nasi uczniowie stworzyli barwny pociąg śpiewając piosenkę „Farwnô bana” (sł. L.Reiter-Szczygieł, muz. J.Stachurski). Gdy zatrzymał się już na „stacji Przedszkole” zebrane maluszki otrzymały do wykonania zadania: musiały odszukać kaszubskie odpowiedniki nazw miejscowości z gminy Przodkowo oraz opowiedzieć o jakich kolorach była mowa w zaprezentowanej piosenka.

Kolejna zaprezentowana piosenka „Ògniôrz” (sł. L.Reiter-Szczygieł, muz. J.Stachurski), spotkała się z wielkim zainteresowaniem wśród słuchaczy. Szczególne zaciekawienie wzbudził Mateusz Dampc, który zaprezentował elementy ubioru strażaka a potem uczył przedszkolaki refrenu piosenki. Kolejnym punktem naszego spotkania była pogadanka na temat bezpieczeństwa, numerów alarmowych i roli strażaków w naszym życiu.

Na zakończenie uczennice z klasy V: Ewelina Pupacz, Agata Stongowska, Natalia Nowak i Monika Kaleta zaśpiewały piosenki do której napisały słowa pt.: „Lot w Kosmos” oraz piosenkę autorstwa Jerzego Stachurskiego pt.: „Posłuchajcie ballady”. Występ wszystkich artystów został nagrodzony przez przedszkolaków gromkimi brawami.

L.R-Sz.