W czwartkowy poranek, tj. 27 marca 2014r. odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i cenioną pisarką dla dzieci- Wiolettą Piasecką, autorką ponad 50 baśni i bajek dla dzieci, biografii Hansa Christiana Andersena, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych. Są to między innymi : „Zaczarowane bąbelki”, „Dwie Małgosie”, „Bajka o królewnie”, „Bajka na dobranoc”, „Domek marzeń”, „Kosmiczna przygoda”, „Tańczące czarownice” i inne.

Wioletta Piasecka przyjechała na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół w Czeczewie-  Jerzego Stachurskiego, Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie-  Magdaleny Szyłejko. Spotkanie odbyło się w ramach zakończenia i podsumowania ogólnopolskiej edycji „Cała Polska czyta dzieciom”

Autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, zaś jej książki wielokrotnie wygrywały plebiscyty czytelnicze w Warszawie, Sławnie, Elblągu, Siedlcach. W 2004r. pisarka za swoją twórczość otrzymała wpis honorowy w Złotej Księdze Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca Fundacji Zdążyć z Pomocą w Warszawie. W 2005r. książka „Dawno temu” została uznana za najlepszą książkę roku. W spotkaniu z Wiolettą Piasecką wzięli udział zaproszeni goście : Bogumiła Zabrocka, Krystyna Szulc, Zofia Toporek, Jadwiga Weyer, Bronisława Konkol, Barbara Krauza, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Czeczewie.      

W trakcie spotkania pisarka i zarazem „dobra wróżka”- Wioletta Piasecka rozdawała dobre wróżby i rozmawiała z dziećmi. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że każdy może napisać książkę. Potrzebny jest do tego dobry pomysł. Pani Wioletta Piasecka poinformowała, że swoje książki pisze w małej kuchni. Tam powstają też jej sztuki teatralne do bajek. Dzieci uzyskały także wiele informacji na temat najbardziej znanego bajkopisarza świata- Hansa Christiana Andersena. Poznały rąbek prywatności pisarza oraz kulisy powstawania jego utworów literackich, również poszukiwanie szczęścia przez Andersena.

Miłym akcentem spotkania była premiera spektaklu pt. „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba”, który został wystawiony przez uczniów klasy III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem wychowawcy-  Jolanty Keler. Spektakl opiera się na znanej bajce Wioletty Piaseckiej. Od samego początku przykuwał uwagę wszystkich zgromadzonych. To dydaktyczna opowieść o znakomitym królu, człowieku prawej, choć wybuchowej natury, królu mądrym i oddanym społeczeństwu. Jego przeciwieństwem jest jego małżonka, która mówi po polsku z francuskim akcentem. Uważa siebie za najpiękniejszą i najmądrzejszą. Docenia tylko blichtr salonów francuskich i uważa, że moda, kuchnia i kultura francuska jest najlepsza na świecie. Autorka bajki zderza ze sobą w tym momencie dwa światy. Za pomocą kontrastu podkreśla różnice charakterów króla i królowej, podkreślając zarazem różnice jakie panują poza murami pałacu. Zwykli ludzie muszą ciężko pracować, by zdobyć pieniądze na utrzymanie swoich rodzin. Interesującą osobą wydaje się też być królewna Zuzanna. Nieodpowiednie wychowanie córki staje się powodem egoizmu pięknej królewny. Okazuje się, że Zuzanna żyje beztrosko i nie ma pojęcia o realiach życia. Jej rodzice pragną wydać córkę za mąż. Król pragnie dla niej mądrego, prawego i honorowego kawalera, który nie boi się pracy i pokocha Zuzannę. Królowa uważa inaczej. Jest przekonana, że odpowiedniejszy będzie królewicz, który pięknie całuje w dłoń i tańczy. Dlatego też jej zdaniem najodpowiedniejszym kandydatem byłby książę Alfred, który nie kocha Zuzanny, lecz wysoki posag, na który muszą się składać mieszkańcy królestwa. Zuzanna przyjmuje tylko drogocenne rzeczy. Odrzuca natomiast kosz świeżego chleba upieczony przez piekarczyka. Król obserwując zaistniałą sytuację dostrzega, że jego córka niszczy największe dobro świata. W konsekwencji poleca, by Zuzanna samodzielnie zapracowała na swój posag. Dzięki tej decyzji królewna dowiedziała się czym jest trud, bieda i mozolna praca. Przekonała się, że jej zachowanie było niewłaściwe. Po czasie doceniła pracę piekarczyka i zgłębiła tajniki pieczenia chleba. Nawet wyszła za mąż- za piekarczyka.

Niewątpliwie fantastyczna gra naszych młodych aktorów była kluczem do sukcesu trwającego ponad 30 minut spektaklu. Młodzi artyści profesjonalnie wcielali się w różnorodne postacie. Ich mimika, ruchy całego ciała oraz piękne stroje przywołujące na myśl czasy Polski szlacheckiej oddawały ciekawy odbiór każdej z pięciu scen. Do tego wspaniale dobrana muzyka i choreografia, wprowadzały w odpowiedni nastrój. Ogromnym walorem był taniec i śpiew. Wszystko to razem w jedną całość połączone tworzyło cudowną mozaikę obrazów dydaktycznych, rozwijających wyobraźnię dzieci. Nic więc dziwnego, że publiczność swoje zadowolenie wyrażała wielokrotnie gromkimi brawami, które trafiły na ręce wszystkich aktorów oraz P. Jolanty Keler.

Po przedstawieniu głos zabrała Pani Wioletta Piasecka, która wyraziła podziw dla małych artystów, ponieważ opanowanie wielu stron tekstu nie jest łatwym zadaniem. Stwierdziła, że młodzi artyści zagrali lepiej niż dorośli aktorzy. Wywiązali się ze swoich zadań fenomenalnie. Przy okazji autorka scenariusza zauważyła, iż pierwsza sztuka teatralna pt. „O królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba” została zagrana w 2003 roku, podczas uroczystego zakończenia Jarmarku św. Dominika w Gdańsku. Sztuka ta otrzymała również pierwszą nagrodę podczas ogólnopolskiego przeglądu sztuk teatralnych w Kłodzku.

Pod koniec uroczystości Pani Magdalena Szyłejko poinformowała, iż z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły, Zespół Szkół w Czeczewie dnia 18.10.2013r. zgłosił swój udział w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Akcja Fundacji „Czytająca szkoła” objęła uczniów klas 0-III i oparta była na wolontariacie. Począwszy od 12.11.2013r. w każdy wtorek i czwartek najmłodsi spotykali się z mieszkankami Czeczewa, które prezentowały bajki  Wioletty Piaseckiej a także książki innych autorów. W programie wzięły udział : Bogumiła Zabrocka, Krystyna Szulc, Zofia Toporek, Jadwiga Weyer, Bronisława Konkol, Barbara Krauza.

Pomysł akcji spotkał się z wielkim zainteresowaniem i radością dzieci. Panie w podziękowaniu otrzymały dyplomy wręczone przez samą pisarkę.

Na zakończenie Wioletta Piasecka udzieliła wywiadu przygotowanego przez uczniów klasy II gimnazjum, prezentowała swoje książki, rozdawała autografy i pozowała do wspólnych fotografii.

Autor niniejszego tekstu składa wszystkim aktorom oraz wychowawcy klasy- Pani Jolancie Keler serdeczne gratulacje za wszelki trud włożony w przygotowanie przedstawienia poruszającego serce i wyobraźnię.

Grzegorz Krefta

Foto: Lucyna Reiter-Szczygieł