2 kwietnia 2014 roku, tradycyjnie  w szkole w Rębie, odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Rodnô Mòwa”. Przygotowaniami i prowadzeniem konkursu zajęła się pani Róża Rzeszewicz- prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Przodkowie. W konkursie wzięło udział 27 uczniów ze wszystkich szkół z gminy Przodkowo. Najwięcej wystąpiło uczniów w kategorii klas IV-VI.

W tym roku nasza szkołę reprezentowali: Mateusz Dampc z klasy VI oraz Weronika Krauza z klasy II gimnazjum.

Poziom recytacji był bardzo wyrównany i jury, w skład którego weszli nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu,  długo debatowali nad wytypowaniem  najlepszych.

Recytatorzy najchętniej prezentowali utwory: Ewy Warmowskiej, Jana Drzeżdżona, Stanisława Janke i Aleksandra Majkowskiego.

Mateusz Dampc otrzymał wyróżnienie. Wszyscy recytatorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wójta gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego.  Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca będą reprezentowali nasza gminę w powiatowych eliminacjach już w najbliższy piątek 11 kwietnia 2014 roku w Kartuzach.

Miłą niespodzianą wójta Andrzeja Wyrzykowskiego ,dla wszystkich uczestników, tego święta kaszubskiej literatury, była dodatkowa nagroda – wycieczka.

Lucyna Reiter-Szczygieł