Czy w Kanadzie mieszkają Kaszubi? O tak! Przekonaliśmy się o tym na własne oczy biorąc udział w meczu hokejowym w Hali Olivia, który odbył się 6 kwietnia 2014 roku. Na mecz pojechali uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie uczęszczający na język kaszubski.


W meczu brały udział dwie drużyny: Dragons Gdańsk oraz Kashubian Griffins. My kibicowaliśmy oczywiście kaszubskiej drużynie, która przyjechała z Kanady.

Na początku odśpiewana została przez Weronikę Pryczkowską i Martę Okrój piękna pieśń przyjaźni „Wiedno Kaszëbë”. Następnie zaczęły się rozgrywki.

Rozgrywany mecz dostarczył nam wiele emocji. Entuzjastycznie kibicowaliśmy od początku do końca „naszej drużynie”. Bardzo spodobały się nam stroje drużyny Kashubian Griffins.. Miały one barwy kaszubskie, a z przodu widniał gryf z herbu kaszubskiego. Wśród zawodników byli sportowcy z kaszubsko brzmiącymi nazwiskami: np. Mask (Maszk), Serran (Cyrzón), Shulist (Szulëst), Cashubec (Kaszubik), Yakabuskie (Jakóbòwsczi), Skebo (Scziba),  Vaillancourt (Suszek/ Brzezyńsczi), Pecarskie (Piekarsczi), Cobus (Kòbùs), Coulas (Kùlôs)

Trzeba przyznać, że na ten „mecz przyjaźni” przybyło bardzo dużo kibiców ze wszystkich stron Kaszub. Każdy miał przy sobie czarno-żółte barwy. Zaskoczyło nas to, że drużyna kanadyjska pomimo tego, że jest drużyną amatorską, z łatwością pokonała gdański zespół (6:4).

Naszą szczególną uwagę przykuł zawodnik z numerem „2” z kanadyjskiej drużyny, który miał aż 2 metry i 6 centymetrów wzrostu. Ucieszyliśmy się, gdy podczas meczu kilkakrotnie się do nas uśmiechał, a nawet nam pomachał. Po meczu udało nam się wejść na lodowisko. Zrobiliśmy kilka zdjęć z zespołem Kashubian Griffins oraz z wspomnianym zawodnikiem nr „2”.

Myślę, że długo będziemy pamiętać wydarzenia z tego dnia a na pewno będziemy przechowywać pamiątkowe bilety i szaliki, na których udało nam się zdobyć autografy niektórych zawodników Kashubian Griffins.

Wszyscy z uśmiechniętymi twarzami i pełni wrażeń wrócili do domu. Bardzo podobało nam się na tym meczu, gdyż było to ciekawe spotkanie i mogliśmy zobaczyć Kaszubów, którzy są potomkami kaszubskich emigrantów z Kanady.

Przysporzyło nam to wiele emocji i dało dużo radości. Mamy nadzieję, że drużynie Kashubian Griffins spodobało się na „polskich Kaszubach” i jeszcze nieraz tutaj przyjadą, na co z niecierpliwością czekamy.

Inicjatorką wyjazdu uczniów z naszej szkoły na mecz była nauczycielka języka kaszubskiego Lucyna Reiter-Szczygieł.

Tekst: Weronika Krauza – II gim., Izabella Węsiora – III gim.

Foto: L.Reiter-Szczygieł