13 czerwca 2014 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie, odbył się  „I Amatorski Przegląd Przedstawień Profilaktycznych” .

„Każdy Człowiek przez całe życie poddawany jest wyborom. Potrafi podejmować mądre decyzje, czasem jednak krzywdzi siebie, swoich bliskich, popada w nałogi, poddaje się rozpaczy. W życiu wygra ten kto potrafi być czujny, kto potrafi wybrać właściwą drogę.

Profilaktyka to ochrona człowieka przed zagrożeniami i reagowanie na nie. Jedną z form zapobiegania uzależnieniom są formy teatralne, które mają uświadomić młodych widzów -dzieci i młodzież, o zagrożeniach związanymi z takimi nałogami jak m.in.: alkohol, narkotyki, cyber- przemoc, agresja rówieśnicza.

Dzisiaj inaugurujemy, w Gminie Przodkowo  „I Amatorski Przegląd Przedstawień Profilaktycznych” Zobaczymy 3 przedstawienia w wykonaniu uczniów ze szkół w: Wilanowie i Czeczewie – powiedział

na rozpoczęcie Przeglądu dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie Jerzy Stachurski.

 Swoją obecnością zaszczyciły nas : Izabela Kloskowska- sekretarz Gminy Przodkowo, Dorota Drajok- kierownik referatu oświaty, Katarzyna Markowska- inspektor ds. kultury, promocji i sportu, Małgorzata Flis- pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Marzena Krefta- dyrektor Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Kartuzach, Magdalena Szyłejko- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie.

Przegląd rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wilanowie prezentując sztukę dotyczącą Ochrony Praw Dziecka, która została wyreżyserowana przez Beatę Ludwichowską- nauczycielkę tamtejszej szkoły. Był to swego rodzaju głos skierowany do dorosłych, w którym młodzi aktorzy przypominali, iż każde dziecko jest człowiekiem. W związku z tym należy mu się szacunek, miłość i zabawa. Dla młodego człowieka niezwykle ważne jest też prawo do wyrażania swojego zdania, rozwoju intelektualnego, również tajemnic, intymności. Ważne jest, by osoby dorosłe doceniały starania dzieci i potrafiły tworzyć szczęśliwe rodziny, w których każdy młody człowiek znajdzie wsparcie.

Dwa kolejne przedstawienia : „Samotne anioły” oraz „Niewidzialni” zostały wystawione przez uczniów klasy I i II gimnazjum z Zespołu Szkół w Czeczewie. Do pierwszego z nich scenariusz napisała uczennica Zuzanna Trzebiatowska. Oba wyreżyserował dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie-  Jerzy Stachurski. Pierwsze z nich traktowało o relacjach międzyludzkich i samotności dzieci w domach dziecka. Drugie zaś poruszało problem braku zainteresowania, poświęcenia uwagi i czasu, wreszcie ignorancji dziecka przez rodziców. Tytułowi „niewidzialni” pragną żyć w domach, w których : „będziemy siebie słuchać. Widzieć siebie będziemy. I każdy będzie rozumiał każdego. I nikt nikogo nie będzie się bać”.  

Wszystkie zaprezentowane tego dnia przedstawienia przypadły do gustu naszym gościom, bowiem jury odznaczyło wszystkie grupy teatralne za udział i przyznało równorzędne nagrody.

Pani Marzena Krefta podczas swojego wystąpienia podziękowała wszystkim młodym aktorom za dostarczone przeżycia i podkreśliła, iż uczniowie poruszyli ważne problemy.

I Amatorski Przegląd Zespołów Teatralnych zakończył się miłą niespodzianką dla uczniów wystawiających sztukę „Niewidzialni”, bowiem artyści otrzymali zaproszenie na „Piknik rodzinny” organizowany w Przodkowie, podczas którego będą mogli zaprezentować swoje przedstawienie szerszej publiczności.

G.K.    

foto: Anna Laskowska