W tym roku szkolnym, na miejsce kaszubskiej wycieczki edukacyjnej dla klas III-VI nasza nauczycielka Lucyna Reiter-Szczygieł, wybrała Kościerzynę. Udaliśmy się tam do Kościerskiego Domu Kultury, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz Muzeum Akordeonu. Wycieczka odbyła się 10 czerwca 2014r.

W Kościerskim Domu Kultury wzięliśmy udział w warsztatach. Zostaliśmy tutaj podzieleni na dwie grupy. Na początku mieliśmy okazję wykonać drewniany obrazek metodą zwaną decoupage. Motywem naszej pracy była stara kaszubska chata. Kolejne etapy pracy były trochę skomplikowane. Najpierw, otrzymaną od instruktorki deskę, malowaliśmy bejcą, a następnie pomalowane boki pocieraliśmy świecą. Kolejno delikatnie pomalowaliśmy całą deskę białą farbą, co było ważnym elementem tej pracy. Po wyschnięciu, szlifowaliśmy deskę papierem ściernym i lakierowaliśmy ją. Ponieważ przy pracy byliśmy zdyscyplinowani, zadanie wykonaliśmy przed zaplanowanym czasem. Udaliśmy się więc na pyszne kościerskie lody…

Po krótkiej przerwie odbyły się drugie warsztaty. Kolejną technikę artystyczną, którą mieliśmy okazję bliżej poznać było malowanie na szkle. Polegało to na obrysowaniu na szkle flamastrem wybranego obrazka. Następnie przygotowane kontury wypełnialiśmy plakatowymi farbami. Do tak przygotowanego obrazka dodawaliśmy tło z kolorowej kartki. Uczniowie wykonali prace o tematyce religijnej jak i kaszubskiej. Stworzone obrazy, każdy uczeń zabrał do domu jako pamiątkę z wycieczki….

Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zwiedzić było, znajdujące się w centrum Kościerzyny, Muzeum Ziemi Kościerskiej. Dowiedzieliśmy się tam dużo o historii tego miasta. Wśród eksponatów moją szczególną uwagę przykuły młotki wykonane z krzemienia zdobione brązem, misy obrzędowe, portrety postaci związanych z założeniem Kościerzyny, pierwsze pisemne wzmianki o mieście oraz najstarsze mapy i szkice. Ciekawe były też zebrane informacje przedstawiające tragiczne losy mieszkańców miasta w okresie II wojny światowej. Na piętrze przygotowana ekspozycja ilustrowała kulturę materialną i duchową Kaszub. Można było tu zobaczyć także stare meble zdobione kaszubskimi wzorami oraz narzędzia mające na celu ułatwić ludziom życie w XIX wieku i wcześniej.

Uczestników wycieczki szczególnie zainteresowało jedynie w Polsce Muzeum Akordeonów, w którym znajdują się te dawne jak i współczesne instrumenty.

Ostatnim przystankiem naszej „wanogi” była miejscowość Złota Góra. Zobaczyliśmy tam nową scenę, na której odbywają się koncerty oraz różne imprezy. Jedna z najbardziej znanych imprez tu organizowanych to słynne „Truskawkobranie”. Tuż za sceną roztaczał się piękny widok na Jezioro Brodno, które od nie dawna posiada własną przystań. Dowiedzieliśmy się, że można korzystać tu bezpłatnie z rowerków wodnych. Nie dało się też nie zauważyć w tym miejscu ogromnego betonowego pomnika, na którym widniał napis „Jednością silni”. Jak dowiedzieliśmy się od pani Lucyny jest to pomnik poświęcony „Gryfowi Pomorskiemu” i innym konspiratorom na ziemi kaszubskiej walczącym z okupantem niemieckim podczas II wojny światowej. Zobaczyliśmy również diabelski kamień na którym, wyryta jest Kaszubska Droga oraz podziwialiśmy piękny kaszubski krajobraz rozpościerający się z pobliskiego punktu widokowego.

Po tych wszystkich atrakcjach, zadowoleni i pełni wrażeń „rozśpiewanym autobusem” wróciliśmy do szkoły.

 Natalia Weyer Klasa VI