We współczesnej sztuce, coraz częściej, dzieło artysty wychodzi z szacownych murów muzeum. Pojawia się w przestrzeni publicznej i prywatnej. Wypełnia przestrzeń wokół nas. Kształtuje krajobraz w sposób niezwykły i zaskakujący. Nikogo już nie dziwi nowy mural, instalacja na placu czy chodniku, pomalowany most, sztuczna roślina, czy dziwny obiekt pływający po rzece.

    W instalacji czyli wieloelementowej realizacji artystycznej wykorzystuje się przedmioty, ale też nowe media takie jak: internet czy dźwięk.

Instalacja powstała obok Zespołu Szkół w Czeczewie ,którą dzisiaj chcemy zainaugurować, to zestaw instrumentów perkusyjnych. W jego skład wchodzą: gong, ksylofon, triangel, oraz Fletnia Pana.

    Możliwość komponowania przestrzeni z użyciem tych instrumentów może być inspiracją do zabawy, ale też lekcji służących bliższemu poznaniu świata muzyki.

Zamieszczenie instalacji o tej tematyce muzycznej przy ZS w Czeczewie ma też dla naszej społeczności wymiar symboliczny, bowiem zwraca uwagę na sferę działań edukacyjnych prowadzonych w tej placówce oświatowej.

    Tymi oto słowami przygotowanymi przez Pana Jerzego Stachurskiego- dyrektora Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie w miniony czwartek, tj. 18.09.2014 roku na placu szkoły rozpoczęliśmy uroczystość z okazji inauguracji instalacji muzycznych.

    W uroczystości udział wzięli: Andrzej Wyrzykowski- wójt gminy Przodkowo, ksiądz proboszcz Józef Kuchta, Lidia Polańska- koordynator projektu,  Dariusz Toporek- radny gminy Przodkowo, Zofia Toporek- sołtys sołectwa Czeczewo, przedstawiciele Rady Rodziców, społeczność szkoły.

Symbolicznego odsłonięcia instalacji przez uderzenie w gong dokonali zaproszeni goście, nauczyciele i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Następnie głos zabrał Pan Andrzej Wyrzykowski, który w swoim okolicznościowym przemówieniu wyraził radość i zadowolenie z faktu powstania powyższej instalacji, życząc, by dobrze służyła wszystkim uczniom w celach dydaktycznych.

    Podczas uroczystości uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności, których mają co nie miara. Przedstawili   sceny teatralno- muzyczne pt: „ Królestwo muzyki”. Scenariusz spektaklu napisany został w konwencji baśni. Królestwo Muzyki znajduje się na Zielonym Placu( przed szkołą).Jest miejscem szczególnym. Wszystko tutaj zbudowane jest z instrumentów. Pewnego dnia, na polecenie Króla Forte, instrumenty ożywają i zaczynają grać. Koncert zaczyna się od uroczystej fanfary. Dalej swoje miniaturowe utwory prezentują: dzwonki chromatyczne, ksylofon, akordeon, triangel, werbel, by wreszcie w finale zabrzmiały riffy heavy metalowej gitary.  Przygotowany spektakl przypadł do gustu wszystkim gościom. 

    Spektakl „Królestwo Muzyki- scenariusz i opieka artystyczna: Jerzy Stachurski, współpraca plastyczna: Joanna Groth, współpraca dźwiękowa: Lucyna Reiter-Szczygieł, nagrania muzyki: Tadeusz Korthals, wykonawcy: uczniowie z klasy: IV i V SP oraz Weronika Krauza-  z kl. III gimnazjum.  

    Instalacja w Czeczewie powstała w ramach: Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja mająca na celu podniesienie standardu oferty turystycznej poprzez wykonanie ścieżek edukacyjno-rekreacyjnych w: Przodkowie, Pomieczynie i Czeczewie. Wykonawcą instalacji była firma „Murkam” Usługi kamieniarsko-budowlane Leon Czerwiński.

G.K.

Foto: Anna Laskowska