Dnia 8 listopada bieżącego roku odbyło się w Publicznym Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie, XIII Dyktando Kaszubskie. Dyktando, jak co roku, podzielone było na kategorie wiekowe. W mojej kategorii, gimnazjalnej, było ponad 80 gimnazjalistów. W pierwszym etapie pisaliśmy tekst Stanisława Janke, który dla mnie okazał się dość łatwy. W czasie, gdy komisja sprawdzała nasze prace wybraliśmy się na krótką wycieczkę do biblioteki w Luzinie, gdzie przybliżona została nam postać profesora Gerarda Labudy. Mogliśmy również podziwiać kolekcję Jego książek, jak i prywatnych rzeczy.

Po powrocie do luzińskiej szkoły czekał na nas obiad, a po nim nastąpiło ogłoszenie wyników pierwszego etapu. Spośród kilkudziesięciu uczestników wyczytano tych, którzy popełnili najmniej błędów i zakwalifikowali się do drugiego etapu. Bardzo się ucieszyłam, gdy usłyszałam swoje nazwisko i znalazłam się w tej wyróżnionej grupie. W ostatnim etapie dyktanda pisaliśmy fragment tłumaczenia na język kaszubski polskiego dzieła Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Tekst ten okazał się trudniejszy od poprzedniego.

 Przed ogłoszeniem ostatecznych wyników XII dyktanda na scenie wystąpiła Ewelina Pobłocka. Wokalistka ta jest absolwentką Gimnazjum w Luzinie oraz brała udział w 4 edycji programu „The voice od Poland”. Niestety nie udało mi się zająć żadnego miejsca ale i tak cieszę się ze swojego wyniku.  (Niżej zdjęcie z Eweliną Pobłocką).

Weronika Krauza

Kl. III gimnazjum

Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka języka kaszubskiego Lucyna Reiter-Szczygieł.

Foto: Weronika w towarzystwie m.in. Eweliny Pobłockiej.