W czwartek 18 grudnia 2014r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbyła się uroczysta wigilia szkolna zorganizowana przez Dyrektora Szkoły- P. Jerzego Stachurskiego, Radę Pedagogiczną oraz uczniów Zespołu Szkół w Czeczewie. W uroczystości udział wzięli: przewodniczący Rady Gminy Przodkowo- P. Dariusz Toporek, proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Czeczewie- ksiądz Józef Kuchta, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie- P. Magdalena Szyłejko, skarbnik Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie- P. Monika Halman- Damps, sołtys Czeczewa- P. Zofia Toporek, dyrektor senior- P. Władysław Marek wraz z emerytowanymi nauczycielami, Marian Hirsz- popularyzator wiedzy  o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty, przedstawiciele Rady Rodziców, których reprezentowała Barbara Dampc, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły oraz wszyscy uczniowie.

Na początku Pan Dyrektor Jerzy Stachurski powitał serdecznie zaproszonych gości, grono pedagogiczne, emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi oraz uczniów szkoły.

W tym roku bogatą część artystyczną zainaugurował występ wokalny uczennic klasy VI. Ewelina Pupacz, Monika Kaleta oraz Natalia Nowak zaśpiewały autorskie piosenki świąteczne: „Zima” oraz „Kolędnicy”. Opiekunem artystycznym i autorem muzyki jest Jerzy Stachurski, zaś aranżację do piosenek przygotował Tadeusz Korthals. Następnie uczniowie klasy I gimnazjum wystawili przedstawienie pt. „Wigilijny wieczór”. Inscenizacja o tematyce świątecznej skupiała się na obrzędowości oraz zwyczajach kulturowych panujących w rodzinach wyznania rzymsko- katolickiego. Aktorzy odwołali się do tradycji, przekazując cenne wskazówki na temat kultywowania tradycyjnych postaw w dzień Bożego Narodzenia. Przedstawienie wyreżyserował Jerzy Stachurski. W świąteczny nastrój wprowadziły również jasełka w wykonaniu uczniów klasy IV. Jasełka przygotowała katechetka- P. Grażyna Damps a stroje dla młodych artystów przygotowali rodzice uczniów. Treścią przedstawienia bożonarodzeniowego była historia narodzenia Jezusa w Betlejem. Jedną ze scen było obwieszczenie pasterzom wieści o narodzinach Jezusa. Na tę wiadomość pasterze wybrali się do stajenki, by tam ofiarować zbawicielowi pokłony, bochen chleba, słodkie kołacze. Kolejnymi gośćmi byli królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy przybyli z darami, ofiarowując: złoto, kadzidło i mirrę. Z kolei dzieci i anioły przybyły, by zaśpiewać kolędę „Bóg się rodzi”. W trakcie słowno- muzycznego przedstawienia młodzi aktorzy deklamowali wcześniej przygotowane teksty, a także śpiewali wspólnie z wszystkimi zgromadzonymi wybrane kolędy. Na uwagę zasługiwała wyśmienita gra aktorów, w których drzemie duży potencjał sceniczny. Specyficzny klimat panujący przy żłóbku Pana w Betlejem, oddany został bardzo sugestywnie. Nie zabrakło w nim także pięknej scenografii wprowadzającej zgromadzoną publiczność w aurę świąt.

Niezwykły klimat magicznych świąt wnieśli również uczniowie klasy I gimnazjum, którzy wystawili przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna”. Reżyserem przedstawienia był Pan Jerzy Stachurski. Opowiadanie jednego z najbardziej cenionych pisarzy angielskich XIX wieku- Karola Dickensa ukazuje historię Ebenezera Scroogea- człowieka interesu, który miał wprawną rękę w wyzyskiwaniu ludzi. Bohater był zamknięty w sobie i samotny, niedostępny, głuchy na błaganie i prośby ludzi. Do tego wigilia Bożego Narodzenia była dla niego głupstwem. Dopiero spotkanie z duchami, które ukazały się Scroogowi w noc wigilijną doprowadziło do jego metamorfozy moralnej. Bohater zrozumiał, iż „obowiązkiem każdego człowieka jest dążenie do tego- ażeby jego dusza jednoczyła się z duszą bliźnich i pozostawała w braterskiej z nimi łączności przez cały czas wędrówki ziemskiej. Ten, który obowiązku tego zaniedba za życia, musi go wypełniać po śmierci”. Słowa Jakuba Marleya świadczą o tym, że nadrzędną wartością w życiu doczesnym jest okazywanie ludziom dobroci, wyrozumiałości i współczucia. Miłosierdzie okazywane względem drugiego człowieka jest przejawem miłości do bliźniego, a także sposobnością zaskarbiania sobie „nieba”. Ebenezer Scrooge od momentu spotkania z duchami zmienił się całkowicie. Był dobrym człowiekiem, przyjacielem, pracodawcą. „Jego dusza była pełna pogody i wesela- to mu zupełnie wystarczyło do szczęścia”. Jego życie zostało wypełnione dobrymi uczynkami, poszanowaniem drugiego człowieka, wrażliwością na potrzeby bliźnich.

Niezwykłym wydarzeniem artystycznym tegorocznej uroczystości były gwiżdże w doskonałej realizacji uczniów klas gimnazjalnych. Kominiarz, diabeł, bocian, baba z dziadem, niedźwiedź, śmierć to bohaterowie obwieszczający rychłe narodzenie Jezusa Chrystusa. Kaszubska inscenizacja w wykonaniu uczniów z Czeczewa została przyjęta przez gości gromkimi brawami. Niezwykłe stroje, dialogi w języku kaszubskim oraz choreografia wywarły na wszystkich wielkie wrażenie. Kultywowania tego zwyczaju kaszubskiego podjęły się nauczycielki języka kaszubskiego: p. Lucyna Reiter- Szczygieł oraz P. Anna Kreft. Dopełnieniem części artystycznej było przedstawienie pantomimiczne uczniów klasy IV. Młodzi aktorzy nie używali głosu, tylko odgrywali przedstawienie używając mowy ciała. Uczniów przygotowała Jolanta Keler. W tej odsłonie wszyscy uczniowie zaprezentowali się także doskonale.

Po części artystycznej P. Lucyna Reiter- Szczygieł zachęciła do zapoznania się z nowym numerem gazety Czeczewskie Oko. Publikacja została umieszczona na stronie internetowej szkoły. Przy tej okazji zostały zaprezentowane animowane kartki świątecznych stworzonych w programie komputerowym Scratch. Wykonania tego zadania podjęli się młodzi programiści z klasy IIIb i IV.

Tego dnia ubiegłoroczni mistrzowie Polski w rugby zaprezentowali nowe stroje ufundowane przez Wójta Gminy Przodkowo- P. Andrzeja Wyrzykowskiego. Podziękowanie za ten dar złożył trener zawodników- P. Paweł Bil. Podczas uroczystej wigilii szkolnej odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na świąteczne ozdoby. Konkurs został zainicjowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie, zaś zadaniem uczniów było wykonanie bombki lub innej ozdoby choinkowej inspirowanej kaszubskim wzorem.

Jednym z elementów uroczystej wigilii szkolnej są życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W tym roku życzenia przesłał Wójt Gminy- P. Andrzej Wyrzykowski.

„Uprzejmie dziękuję za zaproszenie mnie na Wigilię, jednakże w związku z ważnymi obowiązkami służbowymi nie mogę uczestniczyć w tym uroczystym dniu. W związku z powyższym na zbliżające się Święta pragnę złożyć dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Niech nadchodzący Nowy Rok będzie czasem pokoju, serdeczności i międzyludzkiej życzliwości. Jednocześnie chciałbym bardzo podziękować p. Joannie Groth za przygotowanie dekoracji na dzień seniora wraz z uczniami za co chciałbym ich nagrodzić wybraną przez siebie wycieczką”.

Życzenia spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiej pomyślności oraz licznych sukcesów w Nowym Roku życzyli: Dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie- P. Jerzy Stachurski, przewodniczący Rady Gminy Przodkowo- P. Dariusz Toporek, ks. proboszcz Józef Kuchta oraz Marian Hirsz.

Ostatnim akordem uroczystości było wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie ucznia klasy IV- Damiana Holk oraz łamanie się ze sobą opłatkiem.           

Grzegorz Krefta

Więcej zdjęć

{joomplucat:193 limit=4}