W styczniową środę, 14 stycznia 2015 roku, w murach Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie, nie po raz pierwszy, zagościło Bractwo Rycerskie „Kerin”.

    O godzinie 945 rozpoczęła się „żywa lekcja historii”, której temat brzmiał „Początki państwa polskiego”. Historia utworzenia naszego państwa rozpoczęła się od tego, że książę Mieszko I postanowił zjednoczyć kilka mniejszych terenów i utworzyć   Polskę. Dowiedzieliśmy się, że rodzina polskiego księcia wierzyła w wielu bogów, był wśród nich m.in. Świętowit – najważniejszy z bogów, Perun – bóg burzy oraz Weles – bóg umarłych. Następnie prowadzący lekcję omówił  jak ważna była gościnność w tamtych czasach.

    Potem przenieśliśmy się do lasu na polowanie, jak się okazało, na niedźwiedzia.

W następnej części lekcji  jeden z uczniów przeszedł obrzęd postrzyżyn.

 Kolejnym punktem  było przedstawienie broni. Okazało się, że jeden z rodzajów toporów wymyślili Wikingowie. Ci skandynawscy wojownicy byli bardzo potężni i siali strach w całej Europie. Dowiedzieliśmy się, że część z nich walczyła dla księcia Mieszka I. Dalej Bractwo przedstawiło Dobrawę, przyszłą żonę Mieszka I. Jednak aby doszło do ślubu, książę musiał  wyrzec się wiary ojców. Tak też zrobił, i w 966 roku przyjął chrzest Polski. Był to początek polskich dni. Ostatnim, według mnie najciekawszym wydarzeniem tej lekcji, była walka wojowników polskiego księcia Mieszka I.

    Myślę, iż wszyscy uczestnicy lekcji  dowiedzieli się bardzo dużo o czasach za panowania pierwszego władcy Polski. Takie lekcje historii są ciekawsze i mam nadzieję, że wkrótce  odbędzie się następna .

Linda Christiansen

klasa III gimnazjum

foto: Anna Laskowska

{joomplucat:198 limit=4}