Rok 2015 jest rokiem 25-lecia Caritas Archidiecezji Gdańskiej. 11 lutego 2015 r., w Katedrze Oliwskiej, zostały zainaugurowane uroczystości związane z Jubileuszem istnienia i działalności Caritas.

        Dnia 13 marca 2015 r. odbyła się uroczystość 10-lecia powołania Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół w Czeczewie.
Na uroczystość przybył ks. Józef Kuchta- proboszcz parafii w Czeczewie, nauczyciele oraz uczniowie.

Wszystkich zgromadzonych powitał Jerzy Stachurski- dyrektor szkoły, który przedstawił zakres pomocy, jaką od 25 lat niesie Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

{joomplucat:202 limit=4}

W pomoc zaangażowanych jest ponad 300 pracowników i ponad 360 wolontariuszy. Do tego fundację wspiera 1200 członków parafialnych i szkolnych kół Caritas. Caritas w całej Polsce utworzyła  m. in. placówki opiekuńczo- wychowawcze, ośrodki rehabilitacyjne, Zakłady Pielęgnacyjno- Opiekuńcze, Warsztaty Terapii Zajęciowej, kuchnie dla ubogich, świetlice dziennego pobytu dla dzieci i osób w podeszłym wieku.

       W Zespole Szkół w Czeczewie Szkolne Koło Caritas zostało powołane 10 lat temu.

Podczas uroczystego Apelu, uczniowie klas gimnazjalnych, przedstawili historię Szkolnego Koła Caritas  przy Zespole Szkół w Czeczewie.

Szkolne Koło Caritas jest organizacją działającą na terenie szkoły pod nadzorem dyrekcji, włączającą się , na zasadzie wolontariatu, w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzona przez Caritas. SKC opiera się na autentycznym zaangażowaniu ludzi młodych na rzecz ludzi potrzebujących. Uczy współodpowiedzialności i pracy zbiorowej. SKC podejmuje zadania w obrębie szkoły, parafii oraz ze współpracy ze środowiskiem lokalnym.

 Dnia 14.12.2005 roku zostało powołane Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Czeczewie. Oficjalnego aktu powołania dokonał ks. Krzysztof Sagan- dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Obecnie Koło liczy 37 członków. Jego opiekunem jest Grażyna Damps- katechetka, zaś asystentem kościelnym ks. Józef Kuchta- proboszcz.

Dorobek Szkolnego Koła Caritas, na terenie szkoły i parafii,  w latach 2005-2015 obejmuje udział w akcjach i zbiórkach m.in.:

– Dzień Dziecka na katamaranie – 50 uczniów ( 2006 r.),

-zbiórka na zakup podręczników dla 14 uczniów naszej szkoły (2006 r.),

-zbiórka na Misje Święte,

-udział w akcji Pola Nadziei,

-zbiórka na rzecz hospicjum w Gdyni,

-zbiórka dla powodzian,

-zbiórka na paczki świąteczne,

-Tornister pełen uśmiechów,

-Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,

-Jałmużna Wielkopostna,

-Akcja „Grosik do grosika”,

-zbiórka na rzecz osób niewidomych i i niepełnosprawnych,

-zbiórka na rzecz  Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Dzięki działalności SKC  80 uczniów naszej szkoły skorzystało z wakacji, na turnusach zorganizowanych w ośrodkach Caritas na: Pomorzu, Mazowszu i Podhalu.

Okolicznościowe dyplomy, z okazji 10- lecia SKC w Zespole Szkół w Czeczewie otrzymali:

– ks. Józef Kuchta- proboszcz,

– Grażyna Damps- katechetka,

-Bogumiła Zabrocka- wolontariusz,

-Jerzy Stachurski- dyrektor

Z dedykacją:

„Powinno się być dobrym jak chleb,

Powinno się być jak chleb,

Który dla wszystkich leży na stole

Z którego każdy może kęs dla siebie ukroić…” ( brat Albert Chmielowski)

Obecny na Apelu ks. Józef Kuchta powiedział:

„Przede wszystkich, chciałbym zwrócić się do Was młodzi przyjaciele! Dzięki Waszej ofiarnej pracy, pomocy mogli doświadczyć ludzie potrzebujący. Pragnę podziękować p. Jerzemu Stachurskiemu-dyrektorowi Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie, który dziesięć lat temu zaakceptował powstanie Szkolnego Koła Caritas.Za wszelki trud prowadzenia Koła, podziękowania kieruję także na ręce katechetki p. Grażyny Damps. Przez ten czas tworzyło się wielkie dzieło, dzięki któremu jesteście wrażliwi na potrzeby innych. Żadne słowa nie oddadzą Waszego zaangażowania, bowiem niesiecie pomoc, uczestnicząc w akcjach i zbiórkach na rzecz tych, którzy jej potrzebują. Również Wasza pomoc modlitewna wspomaga ludzi, którzy potrzebują modlitwy. Jeszcze raz składam wszystkim serdeczne Bóg zapłać. Tak trzymajcie !”

W części artystycznej Apelu przedstawiono: scenkę o Synu Marnotrawnym w wykonaniu uczniów z klasy V, prezentację multimedialną „10 letni dorobek Szkolnego Koła Caritas” oraz wiersze Bolesława Leśmiana i Wisławy Szymborskiej, które przedstawiły laureatki eliminacji gminnych Konkursu recytatorskiego poezji polskiej, Anna Frankowska i Zuzia Trzebiatowska.

Na zakończenie uroczystości, jak przystało na Jubileusz był tort i słodycze ufundowane przez księdza proboszcza.

JW.

Foto: Anna Laskowska