27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto to zostało uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Obchodzone jest w ponad stu krajach na całym świecie.

           My też, jako szkolna grupa teatralna, postanowiliśmy uczcić ten dzień – powiedziała Jolanta Keler– nauczycielka prowadząca kółko teatralne w Zespole Szkół w Czeczewie, przygotowując premierę spektaklu  Agnieszki Stawowskiej  „Czerwony Kapturek szuka Księcia”  .

          Treść spektaklu jest parafrazą znanej bajki „Czerwony Kapturek”. Główna bohaterka poszukuje po lesie  Księcia, którego poznała na czacie. W swojej drodze spotyka baśniowych bohaterów: m.in. Królewnę Śnieżkę,  Wilka, Wiedźmę. Przeżywa ogromne rozczarowanie, kiedy okazuje się, ze poznany w Internecie Książę jest zupełnie kimś innym. Ale jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze.   Humorystyczny scenariusz przedstawienia  uczy, że znajomości przez internet trzeba zawierać ostrożnie.

         W spektaklu zastosowano ciekawy pomysł na obsadę. Wszystkie role zostały zagrane przez chłopców z kas: O i IV. Nawiązano w ten sposób , do obsadzania ról, jak w  antycznym teatrze  greckim.

         Zebranej publiczności spektakl spodobał się. Wspaniała gra młodych aktorów, co chwilę powodowała salwy śmiechu i braw.

          Kółko teatralne działa w Zespole Szkół w Czeczewie od września 2014 roku. Jego opiekunem jest nauczycielka Jolanta Keler.

            Tego dnia gimnazjalistki z klasy II odczytały tekst orędzia, które przygotowuje wybitna osobistość świata teatru.  W tym roku był nim polski reżyser Krzysztof Warlikowski.

JW.

Foto: Lucyna Reiter-Szczygieł, Anna Laskowska