W dniu 16 kwietnia 2015 roku odbyła się wycieczka szkolna do Centrum Hewelianum- gdańskiego centrum nauki. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz uczniowie klas gimnazjalnych wraz z wychowawcami i opiekunami.

    Zbiórka uczestników odbyła się o godzinie 8.30 w szkole w Czeczewie. Panie sprawdziły obecność i w komplecie ruszyliśmy na wycieczkę.

    Usytuowane w samym sercu Gdańska- Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki, organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki. Pomagają one zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię a wkrótce także matematykę i chemię. Pobyt w Centrum Hewelianum rozpoczęliśmy od zajęć, podczas których wykonywaliśmy wiele eksperymentów, np. : przewodzenie prądu przez ciało człowieka, symulator auta i wpływ zachowań na zdolność kierowania pojazdem, wywołaliśmy fale wodne. Ciekawym punktem był wykład o ciekłym azocie. Niektóre z doświadczeń przeprowadzane były w formie zabawy. Po zajęciach podziwialiśmy panoramę Gdańska, która imponująco prezentuje się o tej porze roku. Około godziny 13.00 wróciliśmy do autokaru, zaś pół godziny później posililiśmy się w KFC. Około godziny 15.00 dotarliśmy do Czeczewa.

    Wycieczkę uważam za bardzo udaną, ponieważ dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy i przeprowadziłem dużo ciekawych doświadczeń. Do domu wróciłem zmęczony i zafascynowany nauką.  

Tekst: Przemek Zabrocki, kl. V

Foto: Lucyna Reiter-Szczygieł – Inicjator i organizator wycieczki