W czwartek, 28 maja 2015r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie zostało zainaugurowane spotkanie pt. Przystanek „Kaszuby”- Kaszubi na wesoło.

   Jest to pierwsze święto języka kaszubskiego zorganizowane w naszej szkole, które zostało przygotowane dzięki współpracy nauczycielek języka kaszubskiego: P. Lucyny Reiter- Szczygieł- inicjatorki spotkania, P. Elżbiety Czaja oraz P. Anny Kreft.

   Celem spotkania było ukazanie piękna języka kaszubskiego oraz szeroko rozumianej kultury kaszubskiej. W tym względzie nasi uczniowie mają niemałe doświadczenie, bowiem język kaszubski nauczany jest w placówce od 2004 roku, zaś piękno regionu uczniowie poznają od wielu lat poprzez udział w warsztatach i wycieczkach organizowanych po terenie Szwajcarii Kaszubskiej.

   Wśród gości, których bardzo serdecznie powitał gospodarz uroczystości- P. dyr. Jerzy Stachurski, byli: Beata Krauza- radna Gminy Przodkowo, Magdalena Szyłejko- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie, Grzegorz Skorowski- przewodniczący Rady Rodziców, Adrianna Miotk- właścicielka firmy „Dekorada” z Kosowa, rodzice uczniów.

   Bogatą część artystyczną rozpoczęli uczniowie klasy I i II SP, przygotowując na tę okazję inscenizację legendy kaszubskiej „Stworzenie Kaszub”. Dzięki temu przedstawieniu zebrani dowiedzieli się, że niezwykłość krajobrazu Kaszub zawdzięczamy Aniołowi Kaszub. Bóg widząc zatroskanie tego Anioła losami biednego, kaszubskiego kraju, postanowił wysypać z dna worka: rzeki, jeziora, pagórki, lasy, pola oraz łąki. W ten sposób został ukształtowany piękny krajobraz Kaszub, zaś Anioł tego regionu odzyskał radość na widok szczęścia ludzi i niezwykłego piękna tej krainy. W kolejnej odsłonie uczniowie klasy IV zaśpiewali piosenki autorstwa Jerzego Stachurskiego: „Bajka o bocianie” oraz „Rybak wyjechał w morze”. Niezwykle interesujące były też scenki przygotowane przez uczniów klasy V i VI SP, utrzymane w stylizacji kaszubskiej. Punktem kulminacyjnym spotkania był długo oczekiwany występ zespołu Mùlczi ze Szkoły Podstawowej w Miszewie. Opiekunem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska. Ten niezwykły występ młodych mistrzów tańca, barwnie ubranych w stroje kaszubskie i śpiewających w języku kaszubskim, przypadł do gustu wszystkim uczestnikom spotkania. Występ był o tyle wyjątkowy, iż od ubiegłego roku wśród młodych tancerzy są nasi uczniowie. Tego dnia część artystyczna była przeplatana spotkaniem z wyjątkowym gościem. Pani Adrianna Miotk, prowadząca firmę „Dekorada” prezentowała kaszubskie rękodzieła i opowiadała o swojej pracy, która polega na projektowaniu, wyszywaniu i ozdabianiu przedmiotów użytkowych, upominków. Praca Pani Adrianny wzbudziła duże zainteresowanie wśród najmłodszych uczestników spotkania, którzy zadawali wiele pytań m.in. na temat sposobu wykonywania haftu kaszubskiego. Po spotkaniu z Panią Miotk, uczniowie obejrzeli dwa przedstawienia kabaretowe wystawione w języku kaszubskim. Pierwsze z nich pt. „Casting na Herrliderczi” zrealizowali uczniowie klasy III gimnazjum. Uczniom udało się rozbawić publiczność dzięki żartobliwym dialogom w języku kaszubskim, choreografii i komizmowi sytuacyjnemu. Ostatnim akordem uroczystości był drugi akt sztuki „August Szloga” ks. Leona Heyki w wykonaniu uczniów klasy I gimnazjum. W pierwszym akcie poznajemy głównego bohatera Augustyna Szlagę, który na polecenie matki idzie do lasu i rwie mech. Zauważył to leśniczy, który zażądał od niego pisemnego pozwolenia. Dochodzi do bójki, w wyniku której leśniczy zostaje pobity i traci kilka zębów. Sprawa pobicia trafia do sądu. Po krótkiej naradzie sąd ogłasza, że Augustyn Szlaga za kradzież leśną i srogie pobicie urzędnika państwa trafi do więzienia na jeden miesiąc. Wyrok w przekonaniu Augustyna oraz zgromadzonych ludzi przed sądem nie jest sprawiedliwy, dlatego wywołuje powszechne oburzenie.

   Spotkanie pt. „Przystanek Kaszuby” zakończyło się podziękowaniami złożonymi przez P. Jerzego Stachurskiego, które trafiły na ręce  nauczycielek języka kaszubskiego  a także gości i uczniów współtworzących spotkanie.

tekst: Grzegorz Krefta

Foto: Beata Krauza