Wizytą w Warszawie na Stadionie Narodowym najlepszych uczniów w programowaniu zakończyła się II edycja ogólnopolskiego projektu Mistrzowie Kodowania. O randze tego wydarzenia może świadczyć lista obecnych gości: prezes Samsung Electronics Polska Hadrian Bauman, Senior CSR & Sponsorship Manager Samsung Electronics Polska, pomysłodawczyni projektu Blanka Fijołek,  Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel, Lider Cyfryzacji i pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji Włodzimierz Marciński,  poseł na Sejm RP i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii  Grzegorz Napieralski. To było wielkie i niepowtarzalne wydarzenie.

   Do Warszawy udaliśmy się już 31 maja 2015 roku. Opiekunami grupy i zarazem nauczycielami, którzy w ciągu roku szkolnego prowadzili zajęcia z programowania byli: Lucyna Reiter-Szczygieł z Zespołu Szkół w Czeczewie i Damian Szczygieł ze Społecznej Szkoły Podstawowej Dobrzewino-Karczemki. Na potrzeby finału uczniowie z tych dwóch szkół stworzyli jedną drużynę. W skład drużyny weszli:

   z Zespołu Szkół w Czeczewie: Klaudia Szlas, Agata Rzeszewicz i Mateusz Szyłejko

  ze Społecznej Szkoły Podstawowej Dobrzewino-Karczemki: Katarzyna Tarczyńska, Joachim Szczygieł, Bartosz Krauza i Justyna Cebula.

   W dniu finału – 1 czerwca 2015 roku na warszawski stadion przybyło ponad 1200 uczniów i nauczycieli z 254 placówek z całej Polski. Ku naszemu zaskoczeniu otwarcie imprezy prowadził znany prezenter Tomasz Kammel. Z niedowierzaniem zasiedliśmy na trybunach największego polskiego stadionu.

– Jesteście fantastyczną ekipą o niesamowitych umiejętnościach i możliwościach. Jako minister cyfryzacji jestem dumny, że programowanie komputerów cieszy się taką popularnością wśród najmłodszych – powiedział minister Andrzej Halicki do zebranych Mistrzów.

   Po otwarciu imprezy finałowej udaliśmy się, krocząc po murawie, na której grają nasi najlepsi piłkarze, do wyznaczonego nam stanowiska. Na miejscu odbywały się prezentacje projektów z poszczególnych szkół, wśród których zaprezentowała się też nasza drużyna.

   Obserwując prezentowane dokonania młodych programistów minister Halicki zaznaczył, że podziwia pasję nauczycieli oraz zaangażowanie uczniów, które zaowocowały stworzeniem tak niesamowitych projektów.

   Między prezentacjami odbywały się ciekawe pokazy grupy cyrkowej. Mogliśmy podziwiać sztukę żonglerki piłkami, balet, hula hop czy popisy magika.

   Organizatorzy przygotowali dla nas również inne atrakcje m.in. walkę robotów sumo, wystawę „Umysł Przyłapany” prosto z Centrum Nauki Kopernik oraz wspólnie z przewodnikiem zwiedzą zakątki Stadionu Narodowego. Zobaczyliśmy na własne oczy szatnie, łazienki i salę, gdzie odbywają się konferencje prasowe przed meczami.

   Dodatkowymi atrakcjami naszego pobytu w stolicy było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałacu Kultury i Nauki, przejazd metrem oraz nocny spacer po Krakowskim Przedmieściu. Ten wyjazd dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i emocji.

 – Przekonaliśmy się również, że nasze szkoły biorąc udział w programie Mistrzach Kodowania, są wyjątkowymi szkołami na Kaszubach. Dzięki temu programowi uczniowie rozwijają umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, które potrzebne są nie tylko specjalistom. Nie są już biernymi odbiorcami szeroko rozumianej technologii informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafią ze zrozumieniem realizować z jej użyciem własne projekty i wykorzystywać dla własnych potrzeb. Należy też dodać, że tworzenie oprogramowania jest jednym z filarów innowacyjnej gospodarki, przez co niesie korzyści nie tylko dla jednostek, ale całego społeczeństwa – powiedział nauczyciel Damian Szczygieł.

   – W województwie pomorskim w II edycji Mistrzów Kodowania, udział wzięło tylko 10 szkół w tym szkoły z Czeczewa i Karczemek.  Zapisy do III edycji programu niedługo się zaczną – zachęca nauczycielka Lucyna Reiter-Szczygieł.

   Na pytanie czy dzieci w przyszłym roku chciałyby kontynuować udział w programie zgodnym chórem odpowiedziały – tak!

   A tu zamieszczono informacje, gdzie podane są nasze szkoły jako uczestniczące w projekcie: http://gwe24.pl/Mistrzowie-Kodowania-z-pomorskiego,20231.html

Lucyna Reiter-Szczygieł