W dnia 22.09.2015r. zorganizowane zostało ”Kaszubskie ognisko” dla uczniów z klasy II gimnazjum uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego. Spotkanie odbyło się u państwa Skorowskich w Warznie. Organizatorem wyjścia i opiekunem uczniów była nauczycielka Lucyny Reiter-Szczygieł.
Wyruszyłyśmy pieszo z placu szkolnego do miejsca docelowego około godz. 11.00. Po 30 minutach byliśmy już w Warznie, gdzie serdecznie powitała nas pani Beata Skorowska, mama Martyny.
Zaczęłyśmy przegotowania do ogniska. Każda z dziewczyn przyniosła coś dobrego do zjedzenia, także nie byłyśmy głodne. Po spożyciu pysznych kiełbasek przystąpiłyśmy do realizacji, przygotowanych przez panią Lucynę, zadań. Pierwsze zadanie polegało na przygotowaniu w grupach tekstu literackiego na temat ziemniaka. Nasze „Ody do ziemniaka” powstawały w wesołej atmosferze prze około 20 minut. Następnie nasza nauczycielka opowiedziała nam o niektórych wierzeniach i przesądach funkcjonujących w przeszłości na Kaszubach. W czasie dyskusji okazało się, że kilka z nich jeszcze funkcjonuje w świadomości mieszkańców Kaszub.
Nie brakowało nam też rozrywek. Wzięłyśmy udział w konkursach zręcznościowych takich jak.: jedzenie jabłka zawieszonego na sznurku, zbieraniem ziemniaków z zawiązanymi oczami oraz przeciąganie liny. Śmiechu było bez liku, a doping drużyn odbywał się w języku kaszubskim.
W drodze powrotnej pani Lucyna postanowiła pokazać nam jedno ciekawe i tajemnicze miejsce w Czeczewie. Była to tzw. “Dolina Józefata”, której krajobraz bardzo nam się podobał.
Wspomnienia z „Kaszubskiego ogniska” zapadną nam głęboko w pamięci i pozostaną z nami na długo. Serdecznie dziękujemy Państwu Grzegorzowi i Beacie Skorowskim za umożliwienie zorganizowania „Kaszubskiego ogniska” na terenie ich posesji.

Alicja Krauza
L.R-Sz.