W poniedziałek 21 grudnia 2015r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbyła się uroczysta wigilia szkolna zorganizowana przez Dyrektora Szkoły- P. Jerzego Stachurskiego, Radę Pedagogiczną oraz uczniów Zespołu Szkół w Czeczewie. W uroczystości udział wzięli: przewodniczący Rady Gminy Przodkowo- P. Dariusz Toporek, kierownik referatu oświaty- P. Dorota Drajok, inspektor ds. oświaty- P. Marzena Węsierska, proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Czeczewie- ksiądz Józef Kuchta, sołtys Czeczewa- P. Zofia Toporek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie- P. Magdalena Szyłejko, przewodniczący Rady Rodziców- P. Piotr Mroczek, zastępca przewodniczącego Rady Rodziców- P. Monika Christiansen, skarbnik Rady Rodziców- P. Joanna Philipp- Węsierska, dyrektor senior- P. Władysław Marek wraz z emerytowanymi nauczycielami, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły oraz wszyscy uczniowie.

   Na początku Pan Dyrektor Jerzy Stachurski powitał serdecznie zaproszonych gości, grono pedagogiczne, emerytowanych nauczycieli i pracowników obsługi oraz uczniów szkoły.

   W tym roku bogatą część artystyczną zainaugurował montaż poetycki uczniów klasy III gimnazjum: „Przed zapaleniem choinki” K.I. Gałczyńskiego. Następnie miała miejsce premiera występu wokalnego uczennic klasy I gimnazjum. Ewelina Pupacz oraz Monika Kaleta zaśpiewały autorską pastorałkę “Śnieżnobiała pastorałka”. Opiekunem artystycznym i autorem muzyki był P. Jerzy Stachurski. Następnie uczniowie klasy VI wystawili jasełka. Opiekę merytoryczną sprawowała katechetka- P. Grażyna Damps, zaś stroje przygotowali rodzice uczniów. Treścią przedstawienia bożonarodzeniowego była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Uczniowie przygotowali piękne misterium prezentujące wydarzenia z Betlejem, a także przybliżyli prawdy biblijne. Ciekawym przedstawieniem wystawionym także przez szóstoklasistów była inscenizacja pt. „ Rodzinne święta”. Scenariusz napisała uczennica Wiktoria Pranczk. Reżyserem przedstawienia był P. Jerzy Stachurski. To historia szczęśliwej rodziny, która czyni przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Niespodziewanym gościem w wigilijny wieczór jest biedak, który zostaje przyjęty na wieczerzę. Cała rodzina potrafi cieszyć się nie tylko z pięknych prezentów czekających pod choinką, ale przede wszystkim czerpie radość z możliwości bezpośredniej pomocy człowiekowi, któremu potrzebne jest wsparcie i ludzka życzliwość. Niezwykły klimat magicznych świąt wnieśli również uczniowie klasy IV, którzy zaśpiewali świąteczną piosenkę pt. „Kolęda na dzwonkach” do muzyki Jerzego Stachurskiego.

   Kolejny spektakl  pt: „Spotkanie wigilijne” przygotowali uczniowie z klasy V po kierunkiem P. Jolanty Keler. Samotny ojciec czeka na swoje dzieci. Praca zawodowa nie pozwala im spotkać się ze swoim ojcem. Na szczęście, bliscy sąsiedzi zauważają jego samotność i postanawiają wspólnie z nim spędzić święta. Chwilę później ich starsi koledzy z klasy II gimnazjum zaprezentowali przedstawienie pt. „Wigilia w autobusie”, które zostało wyreżyserowane przez P. Jerzego Stachurskiego. To niezwykle sugestywna historia ośmiorga nieznajomych, którzy próbują dotrzeć na wigilię do swoich domów. Bohaterowie podróżują autobusem, który nie wiadomo, na którym kilometrze zarył się kołami w wielką górę śniegu. Podróżni zdają sobie sprawę, że nie dotrą na czas do domów, dlatego decydują się zjeść świąteczną kolację w autobusie. Dotychczas mało życzliwi sobie ludzie przechodzą metamorfozę. W biedzie i niebezpieczeństwie są sobie przyjaciółmi. Zbliżają się do siebie, okazują życzliwość, empatię. Program do spektaklu przygotowały uczennice: Małgorzata Grygiel(projekt plastyczny) oraz Aleksandra Olszewska( redakcja programu). Dopełnieniem części artystycznej były „Współczesne jasełka” w wykonaniu uczniów klasy I gimnazjum. Kuplety w satyryczny sposób nawiązywały do dzisiejszych realiów i stanowiły współczesną wersję wydarzeń, sprzed ponad dwóch tysięcy lat. To unikatowe przedsięwzięcie artystyczne wyreżyserował P. Jerzy Stachurski.

   Po części artystycznej Pan Dyrektor pogratulował sukcesów w Ogólnopolskim Finałowym Turnieju Szkolnych Lig Rugby. Drużyna rugbystów, której trenerem jest P. Paweł Bil zajęła w Turnieju, w Łodzi IV miejsce. Kolejne gratulacje trafiły na ręce uczniów, którym przyznano stypendia w ramach pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego. Podczas uroczystej wigilii szkolnej odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu na świąteczne ozdoby. Konkurs został zainicjowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie. Wręczenia nagród dokonała P. Magdalena Szyłejko. Tego dnia wręczono również dyplomy za wysoki poziom artystyczny prac w konkursie na „Świąteczną pocztówkę”.

   Jednym z elementów uroczystej wigilii szkolnej są życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Życzenia radości, spokoju, rodzinnej atmosfery, pomyślności i sukcesów w Nowym Roku życzyli: Dyrektor Jerzy Stachurski oraz Samorząd Uczniowski. Ostatnim akordem uroczystości było wspólne śpiewanie kolęd oraz łamanie się ze sobą opłatkiem.

   Szczególne podziękowania za unikatową dekorację uroczystości należą się P. Joannie Groth wraz z uczniami, Annie Laskowskiej i Karolinie Wenta- Formela za świąteczny wystrój szkoły, zaś za obsługę multimedialną uroczystości P. Lucynie Reiter- Szczygieł.

Grzegorz Krefta

Foto: Anna Laskowska