Święta Bożego Narodzenia za nami, zaś świątecznie zrobiło się w niedzielę 17 stycznia 2016 roku w kościele pw. św. Józefa w Czeczewie, bowiem odbył się w nim Koncert kolęd polskich, kaszubskich oraz piosenek świątecznych. W koncercie wystąpili: uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie, Zespół Śpiewaczy OSP Czeczewo, soliści: Barbara Sypion, Patryk Pupacz, Bronisław Nadolski- saksofon sopranowy.

   Wykonawcy trzech pokoleń śpiewaczy pod batutą dyrygenta Jerzego Stachurskiego- dyrektora Zespołu Szkół w Czeczewie, zaprosili nas do powtórnego przeżycia radości Bożego Narodzenia, zachęcili do refleksji śpiewem, muzyką, słowem i obrazem. Młodzi i trochę starsi wykonawcy dali pokaz swoich umiejętności w wypełnionym po brzegi kościele słuchaczom, tworząc zarazem radosną atmosferę.

   W każdej z czterech części koncertu można było usłyszeć wiele pięknych kolęd, pastorałek, piosenek świątecznych, śpiewanych w języku polskim, kaszubskim, angielskim. W repertuarze znalazły się popularne kolędy, m.in. „Gdy się Chrystus rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mędrcy świata”, „Do szopy, hej pasterze”, „Bóg się rodzi” oraz świąteczne piosenki, pastorałki i nie tylko, np. „Skrzypi wóz”, „Nie płacz Jezu”, „Gwiazdy tańczyły”, „Mary Christmas”, „Nad stajenką”, „Kolęda Józefa”, „Żegnoj swiat całi”, „Kolęda na dzwonkach”, „Anielska kolęda”, „Kolędnicy”, „Śnieżnobiała pastorałka”, „Każda rodzina” i wiele innych. Ewenementem na skalę kraju jest fakt, że autorami większości piosenek świątecznych i pastorałek wykonywanych podczas koncertu są uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie, zaś kompozytorem muzyki do powstałych utworów- P. Jerzy Stachurski. Autorskie utwory śpiewali:  Paulina Bysewska, Dominik Czerwionka, Nikodem Szczęsny, Tobias Christiansen, Martyna Skorowska,  Ewelina Pupacz, Natalia Nowak, Monika Kaleta oraz Zespół Śpiewaczy OSP Czeczewo: P. Zofia Toporek, P. Władysława Kreft, P. Irena Grubba, P. Bronisława Konkol, P. Beata Sypion, P. Elżbieta Laskowska, P. Czesław Wilczewski.

   Repertuar koncertu, od tradycyjnych kolęd do piosenek świątecznych w stylu rapu, urzekł wszystkich słuchaczy, co zostało wyrażone licznymi brawami. Przyczynił się do tego również debiut najmłodszej uczestniczki koncertu- Elizy Szczygieł(3 lata).

   Ostatnim akordem uroczystości były podziękowania. Pan dyrektor Jerzy Stachurski złożył podziękowania na ręce księdza proboszcza Józefa Kuchty, chórów, solistów, Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Czeczewie, przewodniczącego Rady Gminy Przodkowo, realizatora dźwięku- P. Władysława Naczka, uczennic klasy III gimnazjum, które prowadziły koncert oraz wszystkich, którzy mieli swój wkład w przygotowanie koncertu. Końcowe słowo do wykonawców skierował ksiądz proboszcz Józef Kuchta, który powiedział: „Tegorocznemu Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan towarzyszy hasło: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”.

   Koncert kolęd w Czeczewie wpisuje się nurt tej Modlitwy, bowiem łączy trzy pokolenia wykonawców: dorosłych, młodzież i dzieci, łączy języki: polski, kaszubski, angielski, łączy chrześcijan różnych wyznań, łączy prawdę o narodzinach Jezusa ukazaną przez kolędy tradycyjne i nowoczesne.”Następnie ks. J. Kuchta pogratulował: dyrygentowi, chórzystom i solistom, wspaniałego koncertu. Ksiądz proboszcz podkreślił, iż szczególne podziękowania należą się P. dyr. Jerzemu Stachurskiemu, który zaangażował się w przygotowanie dzisiejszego koncertu. Efekty pracy znanego kompozytora i nauczyciela Jerzego Stachurskiego zostały docenione owacjami na stojąco.

Grzegorz Kreft

Foto: Anna Laskowska

Teksty zapowiedzi podczas koncertu: klasa III gimnazjum

Koncerty kolęd są podtrzymaniem tradycji świąt Bożego Narodzenia. Śpiewanie tych pięknych utworów przedłuża okres świąt. Podczas naszego koncertu wystąpią trzy pokolenia wykonawców. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania naszego koncertu kolęd i piosenek świątecznych.

(Zuzanna, Olga)

Kolęda to radosna pieśń noworoczna . Wywodzi się z tradycji ludowej. Najstarsza, zachowana Polska kolęda pochodzi z 1424r., zaczyna się od słów „ Zdrów bądź, królu anielski.” Na przełomie XVII i XVIII w. powstała jedna z najpopularniejszych polskich kolęd „W żłobie leży”, przypisywana Piotrowi Skardze. Inną znaną kolędę „Bóg się rodzi” napisał Franciszek Karpiński. Twórcami kolęd byli także Mikołaj Sęp- Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a w XIX w Feliks Nowowiejski i Zygmunt Noskowski.
Kolędy śpiewane są przez kolejne pokolenia artystów scen i estrady,  a także przez uczestników uroczystości religijnych. Również obecnie, każdego roku powstają nowe utwory. Kilka z nich usłyszymy w naszym koncercie.

(Martyna, Karolina)

W tegorocznym koncercie świątecznym młodzież oraz dzieci mają okazję zaprezentować swoje autorskie piosenki świąteczne. Śpiewanie pastorałek jest jedną z metod kształtujących naukę śpiewu. Jest to dla nich nie tylko nauka ale także zabawa dzięki której mogą ujawnić swój talent artystyczny a także pasję.

(Kasia)

W Nowym Roku 2016 przyjmijcie od nas serdeczne życzenia: zdrowia, którego potrzebuje każdy z nas, pogody ducha, która sprawia, że codzienność jest łatwiejsza, miłości, bo dzięki niej człowiek rozkwita. Niech Nowy Rok  2016składa się wyłącznie ze słonecznych i pogodnych dni a problemy i troski niech nas omijają.    (Piotr, Kamil)