8 marca 2016 roku w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Beata Krauza- radna Gminy Przodkowo, Piotr Mroczek- przewodniczący Rady Rodziców, Zofia Toporek- sołtys sołectwa Czeczewo, Magdalena Szyłejko- prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Czeczewie, nauczyciele emeryci.

Jako pierwszy głos zabrał P. Jerzy Stachurski- Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie, który powitał bardzo serdecznie wszystkich zgromadzonych i złożył serdeczne życzenia na ręce wszystkich Pań, życząc wiele radości, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, optymizmu życiowego i pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń oraz uśmiechu na co dzień.  Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, realizacji planów, spełnienia wszystkich marzeń przekazał, w odczytanym na dzisiejszą okazję liście, Wójt Gminy Przodkowo- P. Andrzej Wyrzykowski. Do życzeń dołączył się Samorząd Szkolny wraz z całą społecznością uczniowską, który złożył wszystkim paniom z serca płynące życzenia.

Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny, który został przygotowany pod kierunkiem P. Dyrektora Jerzego Stachurskiego. Jednym z jego elementów były pięknie i nowatorsko recytowane wiersze okolicznościowe w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły. Nie zabrakło także kwiatów oraz wspólnego „Sto Lat” przy akompaniamencie wykonanym na dzwonkach chromatycznych przez uczniów klasy IV. Spotkanie uświetniły występy uczniowskich zespołów teatralnych. Uczniowie klasy piątej wystawili spektakl pt. „Kwiatek dla Ewy”(przygotowanie: Jolanta Keler). Inscenizacja w żartobliwy sposób przedstawiała obchody Dnia Kobiet w różnych epokach, stanowiąc zarazem podróż przez wieki. Wszyscy piątoklasiści doskonale wywiązali się ze swoich zadań aktorskich.         

W repertuarze każdego szanującego się artysty-piosenkarza, który odniósł sukces, musi znaleźć się piosenka napisana o kobiecie lub dla kobiety, toteż portret kobiety w piosence, przygotowali uczniowie klasy VI: Przemek Zabrocki i Seweryn Krauza. Uzupełnieniem prezentacji był taniec kaszubski. Koseder, którego Kaszubi uważają za swój taniec regionalny. Został  on wykonany przez uczniów uczęszczających do zespołu folklorystycznego.

Tego dnia dotarła do nas bardzo miła wiadomość, którą przekazała wychowawczyni klasy VI- P. Anna Kreft. Armin Wilczewski uczeń klasy VI Zespołu Szkół w Czeczewie zdobył zloty medal wWilnie, w Międzynarodowych Mistrzostwach Litwy.

 Zawody odbyły się w dniach 26-28 lutego w Wilnie. Armin startował w kategorii kadet 47 kg i pokonał dziesięciu przeciwników, zdobywając złoty medal. Ten wybitnie utalentowany sportowiec jest zawodnikiem PCNP Rebelia Kartuzy, trenuje od września 2014r. pod kierunkiem trenera Patryka Zaborowskiego. Uczeń oprócz gratulacji otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową. Wręczenia nagród dokonał P. Piotr Mroczek. Z kolei na ręce Państwa Wilczewskich Dyrektor złożył List Gratulacyjny.

Podczas uroczystości niezwykłym talentem mogła też pochwalić się Ewelina Pupacz- uczennica klasy I gimnazjum, autorka scenariusza przedstawienia pt. „Kobieta w domu”. Ewelina wraz z koleżankami i kolegami z klasy zaprezentowała jak ważną osobą w każdym domu jest kobieta i jak bardzo jej potrzebujemy do naszego codziennego życia. Interesujący scenariusz oraz dobra gra aktorska młodych aktorów powinny uzmysłowić wszystkim panom, iż kobiety zajmują ważne miejsce w każdym domu. Sprzątają, gotują, troszczą się o wszystko i wszystkich. W tym szczególnym dniu wszyscy powinniśmy okazać paniom dużo pozytywnych uczuć. Taki gest jest wyrazem szacunku i swego rodzaju podziękowaniem za trud wszystkich pań.

Niezwykle zabawne okazało się przedstawienie „Kobieta w satyrze”, które składało się z komicznych scenek, dzięki którym wszyscy zgromadzeni wprowadzeni zostali, przez uczniów klasy I gimnazjum, w świat humoru i satyry.

W ostatniej odsłonie artystycznej swoje talenty zaprezentowali uczniowie klasy II gimnazjum, którzy wystawili przedstawienie pt. „Książę szuka żony”. To kabaretowa historia opowiadająca o młodym królewiczu, który zdecydował się wyruszyć w podróż w poszukiwaniu kandydatki na żonę. Prowadzone przez młodego księcia rozmowy z potencjalnymi kandydatkami na żonę niejednokrotnie rozbawiły wszystkich uczestników uroczystości. Duży wpływ na pozytywny odbiór przedstawienia miały takie elementy jak: wspaniała oprawa muzyczna, stroje aktorów, scenografia, gra aktorska.

Na zakończenie uroczystości P. Jerzy Stachurski pogratulował uczennicy Sylwii Trzebiatowskiej wyróżnienia w edycji Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego(opiekun: Grażyna Damps) oraz zaprosił wszystkich gości na kawę i słodki poczęstunek.

Szczególne podziękowania należą się P. Lucynie Reiter- Szczygieł, która przygotowała oprawę multimedialna przedstawień teatralnych. Uroczystość prowadziły, ze swadą, uczennice kl. I gimnazjum: Monika Kaleta i Dominika Rzeszewicz..

Grzegorz Krefta

foto: Anna Laskowska, Lucyna Reiter-Szczygieł