8.03.2016r. w Zespole Szkół w  Czeczewie odbyło się przedstawienie teatru profilaktycznego “Kurtyna” z Krakowa zatytułowane “Bilet do raju”. Był to spektakl opowiadający o problemach związanych z dopalaczami i brakiem komunikacji między dzieckiem a rodziną.

            Główną bohaterką tego teatrzyku była Martyna, która mieszkała razem z babcią pracoholiczką i mamą Irminą, której głównym zajęciem są zakupy i seriale. Zdaniem Irminy Martyna jest bardzo dobrą uczennicą, która dodatkowo spełnia sie jako pływak, a swój wolny czas poświęca na pomoc w nauce online. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Irmina – nie przychodząca na wywiadówki i nie zwracająca uwagi na liczne telefony nauczycieli ze skargami na jej córkę –  nadal wierzy w wszystkie kłamstwa, które oferuje jej Martyna. Martyna omamiając swoja matkę kolejnymi kłamstwami zdobyła pieniądze na dopalacze. Na szczęście babcia Martyny jest w tej sprawie bardziej powściągliwa i podchodzi z dystansem do słów wnuczki. Dzięki swojej czujności udało się jej zapobiec tragedii. Podczas pobytu Martyny w szpitalu stał się cud. A nawet dwa: Martyna przeżyła – i co ważne – zrozumiała swój błąd.

       Warto zauważyć, że spektakl „Bilet do raju” miał także dopracowaną stronę wizualną i akustyczną. Wszystkie fragmenty widowiska poprzedzała dynamiczna muzyka, która wpadała w ucho. Bohaterowie byli ubrani w odzwierciedlające ich charakter stroje, ponadto gra aktorska pań była bardzo atrakcyjna.

          To przedstawienie podejmuje temat- jak ważny jest kontakt dziecka z rodziną i pokazuje co może się zdarzyć jeśli tego kontaktu i bliskości będzie brakowało – dziecko może zejść na złą drogę. Ważną wartością dydaktyczną tego przedstawienia było również to, iż demonstrowało, że wina zejścia dziecka na niewłaściwą ścieżkę leży nie tylko po jego stronie. Jest to też wina najbliższych, którzy po prostu to dziecko zaniedbują i nie okazują im pozytywnych uczuć oraz nie dają wzorów, które mogłyby naśladować. Spektakl ukazywał także problem dopalaczy i kłopotów spowodowanych z zażywaniem tej trucizny.

         Sądzę, że przedstawienie „Bilet do raju” dało wszystkim widzom dużo do myślenia i pokazało, że brak kontaktu z rodziną oraz zażywanie trujących używek może wywoływać problemy nie tylko zdrowotne, ale także w szkole, w  relacjach z rówieśnikami. Moim zdaniem takie ukazanie sprawy nie pozostawi nikogo obojętnym.

Ewelina Pupacz, kl. I gimnazjum

 

 

Bilet do raju- dobra czy zła droga?

 

   We wtorek 8 marca 2016r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Bilet do raju”. Przedstawienie zostało wystawione przez aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa.

   Celem przedstawienia było ukazanie skutków wynikających z zażywania dopalaczy.

   Matka nastoletniej Marty- Irmina jest przekonana, że jej córka jest idealnym dzieckiem. Uważa, że jest ona wzorową uczennicą i utalentowaną pływaczką. Jej zdaniem córka wiele godzin przeznacza na naukę oraz rozwijanie umiejętności pływackich.

   Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna. Matka jest pracoholiczką i nie wykazuje zainteresowania rodziną. Nie zauważa, że Marcie brakuje wsparcia i autorytetów, zaś świat wartości religijnych, moralnych i etycznych dla nastolatki nie istnieje. Jak dziewczyna wykorzystuje wolny czas? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista. Kilka godzin dziennie spędza przed komputerem i bynajmniej nie jest to czas przeznaczony na naukę.           

   Z czasem Marta sięga po dopalacze. Wskutek zatrucia tym specyfikiem trafia do szpitala. Okazuje się, że szkodliwe substancje wyrządziły duży uszczerbek na jej zdrowiu i dziewczyna przez całe życie będzie musiała płacić za błędy młodości.

   Moim zdaniem spektakl profilaktyczny „Bilet do raju” ukazuje historię, która może przydarzyć się każdemu młodemu człowiekowi, któremu brakuje zainteresowania i wsparcia ze strony rodziny. Świetna gra aktorska sprawia, że podczas oglądania przedstawienia widzowie czują się jak świadkowie zdarzeń. Spektakl ten wart jest zapamiętania, ponieważ uświadamia jak groźne są dopalacze.

Emilia Kreft- kl. I gim.

Foto: Anna Laskowska