Dnia  27.04.2016 r. odbyła się wycieczka do Malborka. Uczestniczyły w niej klasy IVb, IVa, V wraz ze swoimi nauczycielkami Lucyną Reiter – Szczygieł, Anią Laskowską, Ewą Manią oraz panią Małgorzatą Dampc.

Podróż do Malborka trwała około 2 godzin. Po przybyciu na miejsce podzielono nas na dwie grupy. Każdej z grup przydzielono przewodnika. Po krótkim instruktażu nasza grupa wyruszyła do zamku. W trakcie naszej wędrówki wykonywaliśmy różne zadania, za które otrzymywaliśmy pewną liczbę liter. Zdobyte litery utworzyć miały ważne hasło. Nasz kolega Damian  zapisywał je na woskowej tablicy.  Podczas wykonywania zadań odkrywaliśmy kolejne komnaty i zakamarki zamku. Pani przewodnik przekazywała nam wiele ciekawych informacji na temat Krzyżaków. W piwnicy zamku dowiedzieliśmy się np. jak kiedyś rozpalano ogień bez użycia zapałek. W pomieszczeniach tych nagrzewano kamienie, które przez długo czas utrzymując temperaturę specjalnymi kanałami ogrzewały zamkowe przestrzenie. A były one ogromne. Na murach krzyżackiej budowli widoczne były ślady minionej historii: np. wgłębienia po kulach armatnich lub poniszczone rzeźby. Zwiedzając zamek byliśmy coraz bliżej rozwiązania hasła. Zapisane było ono w języku łacińskim i aby dowiedzieć się co oznacza musieliśmy skorzystać z trzech pomocniczych ksiąg. I udało się nam – treść hasła była następująca: „Zamek i klasztor”.

Po opuszczeniu zamku udaliśmy się na ognisko. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Wisły w Tczewie. Dowiedzieliśmy się tu wielu ciekawostek na temat naszej największej rzeki Wisły. Zobaczyliśmy dzięki wielu makietom jak była ona ważnym szlakiem transportowy w Polsce.

Oceniam wycieczkę pozytywnie, ponieważ dowiedziałam się wielu informacji na temat Wisły oraz Zamku Krzyżackiego w Malborku.

Ania Rzeszewicz

Kl.V