Uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie oraz mieszkańcy Czeczewa wzięli udział w kaszubskich  warsztatów artystycznych „Nowoczesna forma rękodzieła kaszubskiego”. Pomysłodawcą i organizatorem zajęć było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie.

Projekt warsztaty artystyczne „Nowoczesna forma rękodzieła kaszubskiego” został sfinansowany z dotacji pozyskanych przez Stowarzyszenie  z Gminy Przodkowo.

Jak można wykorzystać motywy kaszubskie na współczesny sposób pokazywała pani Angelika Szulfer właścicielka galerii i  pracowni kaszubskiej  „Farwa”.

Uczestnicy warsztatów malowali koszuli a pomocą specjalnych farb do tkanin i szablonów według własnych pomysłów i projektów. Powstały m.in. bardzo interesujące kompozycje koszulek sportowych z elementami kaszubskiego haftu. Młodzież gimnazjalna wykonywała natomiast metodą decoupage szkatułki z elementami haftu kaszubskiego w nowoczesnej aranżacji.

Najmłodsi uczestnicy warsztatów przygotowali według instrukcji pani Angeliki „Kaszubskie anioły” na drewnie.

Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zapałem przystąpili do pracy. Cel warsztatów – przekazanie wiedzy o tradycji kaszubskiego rękodzieła ludowego, zaznajomienie z autentycznymi wartościami kultury ludowej oraz nabycie praktycznych umiejętności w wybranych dziedzinach sztuki w połączeniu z nowoczesnością, został osiągnięty. Uczniowie poznali wiele technik artystycznych ucząc się malarstwa, rysunku, kompozycji itp.

Wszystkie wytworzone prace uczestnicy warsztatów zabrali na pamiątkę.

Składamy serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły w Czeczewie za inicjatywę a Urzędowi Gminy za sfinansowanie tych niezwykle inspirujących i kształcących warsztatów.

L.R-Sz.