Od września 2015 r. do maja 2016 r.  uczniowie  Zespołu Szkół w Czeczewie brali  udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Konkurs ten jest organizowany przez Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku wraz z trzema gdańskimi szkołami: Szkołą Podstawową nr 27, Szkołą Podstawową nr 82 (wcześniej nr 45) oraz I Zespołem Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Maraton odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty. Tegorocznym celem konkursu było przede wszystkim rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, a także promocja czytelnictwa i działań biblioteki szkolnej.

Comiesięczne zmagania konkursowe polegały na dokładnym przeczytaniu wskazanej książki (zgodnie z regulaminem spoza listy obowiązkowych lektur szkolnych) i rozwiązaniu testu konkursowego, składającego się z 10 zadań zamkniętych i 10 zadań otwartych.  Uczestnicy Maratonu poznawali dzieła polskiej i światowej klasyki literackiej, a także współczesne bestsellery. Łącznie każdy maratończyk przeczytał 8 książek. Maksymalnie z wszystkich testów mógł uzyskać 160 punktów.

W kategorii klas II i III szkoły podstawowej udział w maratonie wzięło 7 uczniów, z klas IV-VI – 9 uczniów a z gimnazjum 3.

Maraton Czytelniczy był dla uczniów olbrzymi wyzwaniem, któremu podołali czytając dodatkowo co miesiąc jedną lekturę. Wszystkim maratończykom należą się gratulacje i słowa uznania. W konkurs zaangażowali się również rodzice, którzy podjęli trud poszukiwania wyznaczonych lektur. Składamy im za to serdeczne podziękowania.

Organizatorzy Maratonu przygotowali dla uczniów, z najwyższą liczbą punktów, spotkania z autorami książek, które czytali. Gimnazjaliści spotkali się w maju z Barbarą Kosmowską autorką „Pozłacanej rybki”. Uczennice czuły się wyróżnione i zachwycone możliwością udziału w tak nietypowej, można by powiedzieć, lekcji. Chętnie zadawały pytania i brały udział w dyskusji. W czerwcu odbędzie się spotkanie dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej z Joanną Papuzińską.

Szkolnym koordynatorem konkursu oraz opiekunem maratończyków była nauczycielka biblioteki Lucyna Reiter-Szczygieł. – Mam ogromną nadzieję, że cel maratonu został osiągnięty i maratończycy pokochali czytanie. Chciałabym aby uczniowie traktowali czytanie książek jako formą spędzania wolnego czasu. Konkursowe lektury zostały tak dobrane przez organizatorów aby ich treści wzbudzały w uczniach wrażliwości estetyczną, etyczną i emocjonalną. Udział w maratonie wspomógł z pewnością  rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Na przełomie maja i czerwca ogłoszone zostaną przez organizatorów nazwiska wojewódzkich finalistów i laureatów Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w Dworze Artusa.

Serdecznie gratulujemy!!!

Oto wyniki maratonu:

Kategoria II- III:

I miejsce: Arent Paweł, kl. III  130 punktów

II miejsce: Linert Natalia, kl. III  115 punktów

III miejsce: Mroczek Małgorzata, kl. III  106 punktów

Kategoria IV-VI

I miejsce: Mateusz Szyłejko, kl. IV b –  121 punktów

II miejsce: Wiktor Łasak, kl. IVb – 119 punktów

III miejsce: Konga Kreft, kl. IVb – 113 punktów

Kategoria gimnazjum:

I miejsce: Pupacz Ewelina, kl. I –  146 punktów

II miejsce: Kreft Emilia, kl. I  – 110 punktów

Lucyna Reiter-Szczygieł