W dniach 18.05.2016 roku , 19.05.2016 roku  i 20.05.2016 roku odbędą się wycieczki edukacyjne do Stacji Biologicznej Wydziału Biologii UG mieszczącej  się w Górkach Wschodnich, na Wyspie Sobieszewskiej,  dla klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum.

 Stacja  usytuowana jest 1800 m od brzegu morskiego. To unikalny fragment naszego wybrzeża, położony na styku Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, co kształtuje wyjątkowe cechy szaty roślinnej; w pobliżu Stacji znaleźć można środowiska roślinne typowe dla brzegów wydmowych, siedlisk zasolonych, nadrzecznych i związane z jeziorami gatunki .Na terenie Stacji zlokalizowany jest interesujący obiekt o walorachedukacyjnych – sztuczna wydma, z kolekcją roślin, w tym chronionym mikołajkiem nadmorskim.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny a ich organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Czeczewie. Projekt wycieczka edukacyjna- Wyspa Przyrodników jest finansowany z dotacji pozyskanych przez Stowarzyszenie  z Gminy Przodkowo.

Harmonogram wycieczek:

18.05.2016 r. (środa)

 klasa I gim  opiekunowie: Joanna Groth, Arkadiusz Domaros.

19.05.2016 roku (czwartek)

Klasy IVa, IVb ,V  opiekunowie: Lucyna Reiter- Szczygieł, Anna Laskowska, Ewa Mania, Magdalena Szyłejko.

 20.05.2016 roku (piątek)

Klasy VI, II gim,IIIgim  opiekunowie:, Anna Laskowska, Karolina Wenta- Formela, Anna Kreft, Grzegorz Krefta.

 Program wycieczki:

·         Warsztaty:Bioróżnorodność na  twoim podwórku
Formy pracy : Prezentacja multimedialna, dyskusja. Obserwacje terenowe i zbiór prób, praca ze specjalnie przygotowanymi kluczami do oznaczania gatunków, obserwacje mikroskopowe, analiza wyników badań, wnioskowanie na podstawie zgromadzonych danych.
Zakres tematyczny: Bioróżnorodność na różnych poziomach organizacji.  Podstawowe zależności między organizmami (piramidy troficzne, krążenie materii, obieg energii). Czy każda różnorodność jest warta ochrony? Badanie różnorodności gatunkowej w praktyce: bogactwo gatunkowe roślin, porostów i zwierząt na terenie Stacji.

Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych

·         Zwiedzanie ścieżek edukacyjnych na terenie stacji.

·         Ognisko ( proszę o zabranie kiełbasek).

·         Spacer nad morze

W przypadku złych warunków atmosferycznych godziny powrotu z wycieczki mogą się  zmienić.