10 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Czeczewie odbyła się „Kaszubska noc w szkole”. Uczestniczyli w niej uczniowie z klasy I i II gimnazjum, którzy uczą się języka kaszubskiego oraz gościnnie gimnazjaliści ze Społecznego Gimnazjum w Karczemkach. Inicjatorami spotkania były nauczycielki język kaszubskiego  Lucyna Reiter-Szczygieł oraz Anna Kreft. Program całej nocki przygotowała dla nas pani Lucyna wraz z uczniami z Karczemek.

      Na początku odbyła się „zabawa zapoznająca” uczniów dwóch szkół. Kolejnym punktem „Nocy” było przygotowanie przez uczniów „kaszubskiej wieczerzy”, która miała wzmocnić siły wszystkich przed kolejnym zadaniem. Po posiłku wzięliśmy udział w kaszubskich podchodach. Zabawa ta polegała na odnalezieniu i wykonaniu zadań zapisanych na kartce. Najciekawszym zadaniem było stworzenie zabawnego opowiadania z użyciem 10-ciu wyznaczonych słów. Podczas pracy nad tym zadaniem uczniowie musieli wykazać się dużą dożą pomysłowością i kreatywnością.  Niemniejszym wyzwaniami było dla nas rozwiązywanie krzyżówki oraz odnalezienie w rozsypance nazw kaszubskich miast. Rywalizacja wśród grup była silna.

Po kaszubskich podchodach otrzymaliśmy kolejne wyzwanie: przygotować kaszubską pantomimę – „W szalonym autobusie”. Także i tutaj uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością.

Podczas „Kaszubskiej nocy” graliśmy wspólnie z panią Lucyną  w popularną grę „Mafia” ale zaadaptowaną przez uczennicę Społecznego Gimnazjum w Karczemkach do kaszubskiej mitologii.

       Spotkanie zakończyło się rano i z pewnością wszystkim się spodobało. Poznaliśmy kolegów i koleżanki ze szkoły w Karczemkach oraz pokazaliśmy nasze przywiązanie do języka kaszubskiego.

                                                                            Ewelina kl. I gim