16 czerwca 2016r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Czeczewie odbył się III Amatorski Przegląd Przedstawień Profilaktycznych.      Przegląd zainaugurował Dni Nauki i Sztuki w Zespole Szkół w Czeczewie.

   Swoją obecnością  zaszczycili nas: Marzena Krefta- dyrektor Poradni Pedagogiczno- Psychologicznej w Kartuzach, Dorota Drajok- kierownik referatu oświaty, Monika Halman- Damps- przedstawiciel rodziców, Rafał Konkel- funkcjonariusz Posterunku Policji w Przodkowie.                 

    W przeglądzie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Czeczewie. Jego celem było pogłębienie świadomości na temat zagrożeń i konsekwencji jakie wywołuje każdy nałóg. W procesie tym ważną rolę odgrywa profilaktyka. Ważne, by propagować zdrowy styl życia, upowszechniać postawy prozdrowotne, propagować zachowania wolne od uzależnień.                            

   Wszystkie przygotowane przez dzieci i młodzież przedstawienia były na bardzo wysokim poziomie. Piątoklasiści wystawili przedstawienie pt. „Szansa to dobre słowo” (opiekun: Jolanta Keler). Spektakl traktuje o przemocy wśród rówieśników. Ukazuje losy Kasi, dziewczynki, która przeniosła się do nowej szkoły. Spotyka tu koleżanki, które negatywnie reagują na jej wygląd. Staje się obiektem drwin, adresatką złośliwych wpisów na portalu. Ta zła passa trwałaby pewnie jeszcze długo, gdyby nieoczekiwany zwrot akcji. Gimnazjaliści z klasy I przygotowali widowisko pt. „Krokodyl” (scenariusz: Aleksandra Formella, tekst hip- hopu: Emilia Kreft, opiekun Jerzy Stachurski). Grupa przyjaciół planuje zakup narkotyków przez internet. Ostatecznie decydują się na ich pozyskanie od szkolnej dilerki. Przy sprzedaży przyłapuje ich trenerka tańca. Stawia im ultimatum. Potem wszystko zaczyna się komplikować. W przedstawieniu teatralnym zatytułowanym „Z nimi nie ma żartów” (scenariusz: Ewelina Pupacz, opiekun: Jerzy Stachurski), uczniowie wskazali przyczyny uzależnienia młodych ludzi od narkotyków i dopalaczy. To historia Maćka, Łukasza i jego dziewczyny Kasi. Podczas imprezy Maciek zmieszał alkohol z dopalaczami w wyniku czego stracił przytomność. Inni uczestnicy zabawy zostawiają go. Kilka dni po imprezie, chłopak dostaje napadu epilepsji. Trafia do szpitala i kilka godzin później umiera. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum wystawili inscenizację pt. „Na zakręcie” (opiekun: Jerzy Stachurski), które opowiada historię Michała- gimnazjalisty z Warszawy. Jego ojciec traci pracę, a rodziców nie stać na życie w mieście. Cała rodzina przenosi się do małego miasteczka. Michał w „nowym” gimnazjum poznaje swoich klasowych przyjaciół. Zaprzyjaźnia się z Martą. Zaczyna trenować koszykówkę. Po pewnym czasie wszyscy zauważają, że Michał pije. Czy znajdzie się rada na wyrwanie Michała ze zgubnego nałogu ?

   Po obejrzeniu wszystkich spektakli postanowiono  przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich przedstawień. Fundatorem nagród był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przodkowie.

   Pani Marzena Krefta podziękowała młodym artystom i opiekunom za przygotowanie przedstawień. Podkreśliła, iż cieszy się, że w tej szkole mogła obejrzeć wspaniałe inscenizacje, które wywarły na niej duże wrażenie. Podkreśliła, iż należy wystrzegać się dopalaczy i prosiła o zachowanie asertywności. Pogratulowała także autorkom przedstawień, uczennicom z klasy I gimnazjum, Aleksandrze Formelli i Ewelinie Pupacz.

  O bezpieczeństwie w czasie wakacji mówił  asp. szt. Rafał Konkel. Przestrzegał m.in. przed nawiązywaniem rozmów  z nieznajomymi.

   Miłą niespodzianką były słodycze przygotowane dla wszystkich uczestników przeglądu.

   Przedstawienia teatralne są dobrym pomysłem na aktywną profilaktykę i dlatego warto zachęcać innych do takiej aktywności edukacyjnej-powiedział na zakończenie Przeglądu Jerzy Stachurski dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie.

tekst: Z. Trzebiatowska, M. Barowicz, K. Klawa, G. Krefta

foto: Anna Laskowska