W dniu 20.06.2016 roku odbyły się w Zespole Szkół w Czeczewie odbyły się : Dzień Nauki i Sztuki, Dzień Kaszubski oraz XII Gminny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt.

Podczas Dnia Nauki i Sztuki uczniowie z klas II i III gimnazjum przedstawili przygotowane projekty edukacyjne. Gimnazjaliści z klasy III, zaprezentowali: Historię marki BMW, Historię pieniądza, Historię motoryzacji. Uczniowie II gimnazjum wykonali doświadczenia chemiczne. Wszystkie projekty wzbudziły dużą ciekawość w słuchaczach. Projekty zostały przygotowane pod opieka nauczycieli: Joanny Groth, Lucyny Reiter-Szczygieł i Wojciecha Stachurskiego.

Motywem przewodnim Dnia Kaszubskiego były zwyczaje i obrzędy związane z nocą świętojańską. Jako pierwsza wystąpiła grupa uczniów z klasy II sp. Zaśpiewali oni znaną kaszubską piosenkę ludową „Czinda”. Do występu przygotowała uczniów Elżbieta Czaja.

Pod kierunkiem Anny Kreft I gimnazjum przedstawiła autorskie przedstawienie pt.: „Frac szuko białczi”. Dzieci z klasy III, IV b i V zaśpiewały kaszubską piosenkę do muzyki klasycznej. Kolejnym punktem Dnia Kaszubskiego było przedstawienie „Borowa cotka”. W tajemniczy świat lasu uczniowie zaprosili widzów wykonując piosenkę „Otemknij dwierze lese”. Oglądając wystąp uczniów z klasy IVa i IVb widzowie mogli  poznać m.in. kaszubskie duchy: Borowo cotka, Zgrzecha. Purtk i Neczk. Do występu uczniów przygotowała Lucyna Reiter-Szczygieł.

Przedostatnim punktem spotkania była prezentacja kaszubskich zwyczajów przygotowana przez uczniów klasy VI.

Finałem Kaszubskiego Dnia było przedstawienie „Scynanie kanie” przygotowane przez II gimnazjum. Ten stary kaszubski zwyczaj jest jeszcze na Kaszubach kultywowany.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o scenografii, którą mogliśmy podziwiać tego dnia. W jej przygotowanie włączyli się również rodzice, za co serdecznie dziękujemy.

Po Dniu Kaszubskim przyszedł czas na rozgrywki sportowe. W Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt z gminy Przodkowo rywalizowały uczennice ze szkół w Czeczewie, Pomieczynie i Przodkowie w kategorii: szkoły podstawowe i gimnazjum.

Wynik turnieju:

I miejsce  – Przodkowo

II miejsce  – Czeczewo

III miejsce – Pomieczyno.

L.R.Sz., P.B.